Över 20 restauranger och hotell evakuerades i VM-staden Rostov vid Don efter bombhot
Polisen i VM-staden Rostov vid Don säger sig ha evakuerat och undersökt över 20 barer, restauranger och hotell efter bombhot
Bombexperter har ändå inte upptäckt något farligt eller hotande och alarmtillståndet blåstes över i natt.
- Den 26 juni tog polisen emot flera telefonsamtal om att explosiva föremål hade placerats ut på platser i Rostov vid Don. Polisen gjorde alla nödvändiga kontroller och inga farliga föremål hittades. För närvarande fungerar alla platser som normalt, säger polisen i ett uttalande.
Polisen säger att man undersökte sammanlagt 21 olika lokaliteter men att man inte fann något misstänkt.
Polisman hävdade att det var en övning
Hotellet Topos som är ett av de officiella VM-hotellen evakuerades vid femtiden i natt, även om inget lag bor på hotellet för närvarande.
En polisman som bevakade hotellet sade att 16 lokaliteter i staden hade evakuerats som en del av en krisövning.
Ett ögonvittne berättade att det fanns poliser, räddningspersonal, ambulanser samt bombhundar kring hotellet.
På andra sidan staden, berättade en chef vid den italienska restaurangen Luciano att personalen hade evakuerats för två timmar efter ett bombhot.
- Det kom ett anonymt telefonsamtal där de sade att de fanns en bomb i byggnaden, berättar restaurangchefen som inte ville uppge sitt namn.
Nära Ukraina
Det internationella fotbollsförbundet Fifa har inte ännu kommenterat bombhoten i Rostov vid Don, där man i går kväll spelade matchen mellan Island och Kroatien, en match som Kroatien vann.
Staden som ligger vid floden Don nära gränsen till Ukraina, har varit värd för fyra VM-matcher under de gångna veckorna och följande match spelas i staden på måndag.
Staden ligger alltså nära östra Ukraina där kriget mellan regeringsstyrkor och proryska rebeller har pågått sedan år 2014.
Säkerheten i staden oroade arrangörerna redan inför VM eftersom Ukraina ligger så nära.
Bombhot från ryssar utomlands
Ryssland har varit väldigt månt om att säkerheten fungerar under VM och säkerhetsarrangemangen har varit massiva och synliga under de gångna veckorna.
Förra sommaren kom det en våg av bombhot över hela landet men de visade sig vara falska.
Säkerhetstjänsten FSB meddelade i oktober i fjol att den hade identifierat fyra ryska medborgare som lever utomlands, som hade framfört bombhoten.
De misstänkta lär ha använt telefontjänster på internet för att framföra bombhoten anonymt, men de har alltså inte gripits än.