Ronaldo, Suarez och Cavani är i fokus, men försvaret är första prioritet för Uruguay och Portugal

Två hetlevrade lag. Tre superstjärnor. I potten: En plats i kvartsfinal. Blir det en explosiv åttondel mellan Uruguay och Portugal i Sotji i kväll?
Uruguay–Portugal, åttondelsfinal
Fisjt-stadion i Sotji, klockan 21.00
Matchen sänds direkt i TV2 och på Yle Arenan med referat på svenska av Chriso Vuojärvi.

Uruguays läge: Stabilt
Uruguay har seglat under VM-radarn, trots att man radade upp tre segrar i gruppspelet utan att släppa in ett enda mål. Men synar man Uruguay i sömmarna så är det uppenbart att laget kan gå långt i turneringen.
Oscar Tabarez lag har vunnit sina sju senaste matcher och hållit nollan i de sex senaste.
Inför åttondelen mot Portugal kom dessutom det viktiga beskedet att mittbacken Jose Maria Gimenez, som imponerade i de två första gruppspelsmatcherna, har återhämtat sig från den skada som tvingade honom att stå över matchen mot Ryssland.
Uruguay verkar dessutom ha hittat den optimala startelvan. Förbundskaptenen Tabarez flyttade Martin Caceres från vänsterback till högerback och placerade Diego Laxalt som vänsterback mot Ryssland. Det visade sig vara ett inspirerat drag.
Den nykomponerade backlinjen stödde mittfältet avsevärt bättre än vad backarna klarade av i matcherna mot Egypten och Saudiarabien. Uruguay kommer till Sotji med starkt självförtroende.
Portugals läge: Som i EM 2016
Inför VM hette det att regerande Europamästaren Portugal har ett mer talangfullt lag i Ryssland än i EM för två år sedan. De förväntningarna har inte infriats.
Portugal hackade sig fram genom gruppspelet, precis som i Frankrike 2016.
Spelare som Bernardo Silva, Bruno Fernandes och André Silva har varit bleka. Det är än en gång veteranerna Cristiano Ronaldo, Pepe och Joao Moutinho som axlat det stora lasset.
Samtidigt bör man poängtera att Portugal är häpnadsväckande svårt att besegra. Under Fernando Santos sejour som huvudtränare har laget förlorat en enda av sina 32 tävlingsmatcher. Det nederlaget kom dessutom strax efter bärgat EM-guld i VM-kvalet mot Schweiz, så en viss baksmälla kanske spökade den gången.
Portugal har sällan varit spektakulära under Santos era, men med hjälp av en solid defensiv har man vunnit EM-guld och nu är man bland de 16 främsta i VM. Och man har bud på mer.
Inför VM hette det att mittbackarna Pepe och José Fonte är Portugals akilleshäl, men duon har tillsvidare gett svar på tal. Mot Uruguay möter de den vassaste anfallsduon i VM i form av Luis Suarez och Edinson Cavani. Den kampen blir en fascinerande match i matchen.
Snackisen: Mål, mål, mål!
Både Uruguay och Portugal prioriterar försvarsspelet. Men det finns inte utrymme för lapsusar. Cristiano Ronaldo, Luis Suarez och Edinson Cavani hugger som järvar på varje chans de får.
Här är de tre superstjärnornas målskörd i klubblagen de senaste fem säsongerna:
Cristiano Ronaldo, Real Madrid: 51, 61, 51, 42, 44
Luis Suarez, Barcelona: 31 (Liverpool), 25, 59, 37, 31
Edinson Cavani, PSG: 25, 31, 25, 49, 40
Håll koll på: Rinner sinnet över?
Portugal var ena parten i 2000-talets hetaste VM-drabbning. I ”slaget i Nürnberg” mellan Portugal och Nederländerna i VM 2006 visades fyra spelare ut och totalt 16 spelare varnades.
Luis Suarez satte tänderna i Giorgio Chiellini i VM för fyra år sedan och fick rött kort, medan Uruguays lagkapten Diego Godin är känd som en av de bästa men också hårdföraste mittbackarna i världen.
Lägg till Portugals mittback Pepe så har vi en explosiv mix.
Huvuddomaren, mexikanen Cesar Ramos, har ingen avundsvärd uppgift i häxkitteln i Sotji i kväll.
Referentens tips:
Portugal är Europas motsvarighet till Uruguay och Uruguay är Sydamerikas motsvarighet till Portugal. Två pragmatiska lag med stjärnglans uppe på topp.
Det här luktar förlängning långa vägar. Och straffar. Uruguay avancerar till slut till kvartsfinal.