40-årige Buffon lägger inte av – fortsätter karriären i den franska storklubben PSG
Paris St. Germain har värvat italienaren Gianluigi Buffon från den fria marknaden. Den 40-årige målvakten flyttar till Parisklubben efter 17 år i Juventus.
Buffon var på väg att lägga av men avslöjade i maj att han funderar på att fortsätta spela då han blivit erbjuden ett lukrativt kontrakt.
Under sina 17 år i Juventus vann han serie-A nio gånger men han har aldrig vunnit Champions League.
I PSG siktar världsmästaren från år 2006 på att vinna titeln som saknar från hans meritlista. Buffons kontrakt med PSG är ettårigt.
– Jag vet vilka drömmar PSG och klubbens anhängare har i sina hjärtan, säger Buffon på klubbens webbplats.
– För första gången i karriären lämnar jag mitt hemland. Endast ett projekt som är så här ambitiöst kunde ha uppmuntrat mig att fatta ett sådant beslut.
PSG:s tidigare förstemålvakt Alphonse Areola fortsätter i klubben och kämpar om speltid med Buffon. Lagets nya tränare Thomas Tuchel har två starka alternativ att slänga in mellan stolparna.