Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Äntligen lossnade det för BK-46 – klar seger över FC Jazz i fotbollstvåan

Från 2018
Uppdaterad 07.08.2018 12:52.
En spelare nickar bort en boll och många andra tittar på.
Bildtext Otto Hirvonen spelade mittback i BK-46 i Björneborg. (Arkivbild).
Bild: Patric Westerlund / Yle

Efter fem matcher utan seger slog Karislaget BK-46 till i Björneborg och däckade FC Jazz med klara siffror. Trots segern ligger BK under nedflyttningsstrecket i division 2-tabellen.

Slutresultatet blev 0-3 (0-2).

BK-46 reste med en rätt decimerad trupp till Björneborg för att kriga om livsviktiga seriepoäng. BK-46 visade stor lagmoral och vann över hemmastarka FC Jazz inför mer än 600 åskådare.

BK:s lagledare Kjell Dahlberg säger att det känns skönt med en seger.

- Den här gången hade vi också turen på vår sida. Vi har tappat poäng i matcher där vi spelat bra, nu hade Jazz kanske vår tur.

Segerarkitekterna i BK-46 var målvakten Gerson Lima, det nykomponerade mittbacksparet Tyler David – Otto Hirvonen och mittfältets Boubacar Kinda.

- Speciellt Gerson Lima är värt ett omnämnande eftersom han var magsjuk hela veckan och inte kunde delta i träningar, säger Dahlberg.

Tre mål - tre målskyttar

BK:s målskyttar i Björneborg var Bangaly Kouyate, Daniel Jackson och Vili Helenius.

Amerikanen Jackson, 28 år, spelade under vårvintern för Devonport Strikers i Tasmanien innan han kom till Karis. Han gjorde nu sin första match för BK-46.

- Vi kommer att ha mycket glädje av honom. Han kommer garanterat att göra fler mål, säger Dahlberg.

BK-lagledaren säger att EIF-spelaren Jacob Bushe och Tyler David är gamla spelkompisar med Jackson och via deras manager hittade den amerikanske anfallsspelaren till Karis.

- Han spelar för oss resten av säsongen.

Allt i egna händer

BK-46 ligger på näst sista plats i serietabellen. De tre sämsta lagen degraderas till division 3 för säsongen 2019. Jumbotrion HJS Akatemia, BK-.46 och HIFK/2 har alla 13 poäng.

FC Kiffen och Käpylän Pallo har 15 seriepoäng och bemannar platserna strax ovanför nedflyttningsstrecket.

- Jag hoppas att det i och med segern i dag svänger för oss. Jag ser inte heller någon orsak varför det inte skulle göra det, säger Dahlberg.

BK-46 har sju matcher kvar att spela och möter under hösten alla fyra lag som är inblandade i nedflyttningskampen.

Karislaget spelar de matcherna på bortaplan, men har hemmamatcher mot Honka Akatemia (12.8), FC Espoo (26.8) och MuSa (22.9).

Division 2, zon B:

FC Jazz - BK-46 0-3 (0-2)
Kouyate 33
Jackson 43
Helenius 59

SalPa - FC Kiffen 0-1 (0-0)
Ismail 58

Serietabellen finns på Yles text-tv sidan 248/2.

Diskussion om artikeln