Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Flygplan kapades av man i USA - kraschade efter att ha jagats av jaktplan

Från 2018
Uppdaterad 11.08.2018 15:11.
Seattle-Tacoma International airport
Bildtext Den internationella flygplatsen i Seattle.

Ett passagerarplan har kraschat i närheten av Pugetsundet i Seattle efter att en person kapade planet och flög iväg från flygplatsen Seattle-Tacoma.

Planet lyfte utan tillstånd av flygledningen natten mellan fredag och lördag lokal tid.

Flygplatsens talespersoner bekräftar på sociala medier att inga passagerare befann sig ombord på planet när det lyfte.

Av den lokala polisen beskrivs kaparen som en "självmordsbenägen man". På sociala medier surrar rykten om att det skulle röra sig om en flygplansmekaniker.

- Det här är inte en terroristattack. Vi kan bekräfta att det rör sig om en självmordsbenägen man. Vi vet vem han är, uppger polisen.

"Jag är bara en trasig person"

Det stulna flygplanet jagades av minst två militära jaktplan samtidigt som flygtornet kommunicerade personen som styrde planet.

Under den inspelade konversationen mellan flygledarna och mannen försökte man övertyga honom att landa vid en närliggande militärbas.

- De kommer att misshandla mig om jag försöker landa där, svarade mannen.

I något skede blev mannen oroad över flygplanets låga bränslenivåer.

Han uppgav också att han har många personer som bryr sig men att han bara är "en trasig person med några skruvar lösa".

På en obekräftad video på Twitter kan man se flygplanet flyga över Seattle och kort därefter ser man ett jaktplan.

Planet hörde till flygbolaget Alaska Airlines systerbolag Horizon Air och var av modellen Q400.

Kort efter starten kraschade det lågt flygande planet, möjligtvis till följd av mannens bristande flygfärdigheter.

På bilder på sociala medier kunde man se en rökplym stiga från stället där planet misstänks ha kraschat.

Den 29-åriga mannen uppges ha agerat ensam och misstänks ha dött i kraschen.

Den amerikanska federala polisen FBI tar över utredningen av fallet.

Källor: AP, Fox, Reuters

Diskussion om artikeln