Oma Sparbanken förbereder börslistning - ännu ingen bekräftelse på köp av Aktias bankverksamhet
Sparbanken Oma Sparbanken har i ett börsmeddelande tillkännagett att banken har satt igång en utredning för att lista sig på börsen.
Under fredagen spekulerades det om att Oma Sparbanken skulle köpa Aktias sparbanksverksamhet, men det ryktet bekräftades inte i måndagens börsmeddelande.
Enligt Oma Sparbanken skulle en börslistning föra med sig tillväxt och förstärka bankens kapitalstruktur.
- En börslistning ger också möjlighet för nya aktieägare att delta i att utveckla banken. Samtidigt kan kunderna dra nytta i form av bättre service, säger Oma Pankkis vd Pasi Sydänlammi.
Rykten om en börslistning florerade redan i juni då banken hade utlyst en presskonferens men den inhiberades ändå i sista stund med hänvisning till att man hade återtagit ett planerat företagsarrangemang.
Oma Sparbanken består av sparbanker i olika landskap och har 40 kontor, omkring 270 anställda och 135 000 kunder. Banken har en andel på omkring en procent av lånemarknaden i Finland.