Helsingforsarna roade sig med glitter och glamour, Barbiedockor, roliga kostymer och dans under Konstens natt
Det fanns någonting för alla då Konstens natt ordnades i Helsingfors på torsdag. Yle Huvudstadsregionen följde med händelserna och tog del av bland annat en tur bakom kulisserna på Svenska Teatern, glitter och glamour på Nationamuseet, dans till kubanska toner samt en graffitiutställning vid Helsingfors konstmuseum HAM.
Under Konstens natt kunde man välja och vraka bland program i hela huvudstadsregionen. Yle Huvudstadsregionen följde med en del av aktiviteterna under kvällen.
Emmy Finne var en av dem som tog chansen att ta sig en titt bakom kulisserna på Svenska Teatern. Hon gillade att se sig omkring i det stora klädlagret och att få pröva på skojiga dräkter själv.
- Absolut är det här det roligaste, att klä ut sig!
- Mysig och skön, säger Finne.
Under kvällen kunde man också följa med repetitionerna av CHESS på svenska.
Lång kö till Barbie
Nationalmuseet satsade på glitter, glamour och Barbie - något som visade sig vara ett fungerande koncept. Kön till museet ringlade sig några hundra meter.
Man kunde ta del av utställningen Barbie - The Icon, och pimpa sitt ansikte med glitter.
Iines och Sandra hörde till dem som hade tagit sig till evenemanget. De kom i tid och behövde som tur var inte vänta.
Sandra och Iines berättar att de kom för att se på utställningen främst på grund av nostalgiska skäl.
– Många har varit och se på den och tyckt om den, säger Iines.
– Vi ville också se på alla fina dräkter, säger Sandra.
Barbiedockan är fortfarande en kär leksak
Kadja Manninen är evenemangsproducent på Finlands Nationalmuseum och hon berättar att utställningen Barbie - The Icon varit väldigt populär.
– Barbie är en del av finländarnas kulturarv, säger Manninen.
Människor i alla åldrar har besökt utställningen. En del kommer för att titta på de dockor de lekt med själva för tiotals år sedan medan Barbiedockan är en favoritleksak för många barn också i dagens läge.
Graffiti, såpbubblor och dans
Helsingfors konstmuseum HAM satsade på temat graffiti och besökarna kunde ta del av en utställning om graffitin samt måla egna t-shirt med neonfärger.
Ett stenkast från museet kunde den hurtiga ta sig an Riksdagshusets trappor. Idrottsinstruktörer från staden handledde och visade hur man kan utnyttja trappor vid träning.