Enkel seger för Sebastian Mannströms KPV: "Avancemang till ligan är vår enda målsättning"
KPV lyckades relativt enkelt besegra AC Kajaani i söndagens hemmamatch i fotbollens division ett. Efter 3–0-segern väntar nu Ekenäs IF på hemmaplan nästa veckoslut. Sebastian Mannström varnar för en tuff match mot ett välorganiserat lag.
Samtidigt som Ekenäs IF förlorade i Jyväskylä på söndag inkasserade KPV tre färska poäng hemma mot AC Kajaani.
Rent spelmässigt var den första halvleken något av en utmaning för det poängjagande hemmalaget.
Det enda som skiljde lagen åt i pausvilan var ett straffmål av Milos Josimov.
Den andra halvleken hade knappt kommit igång när KPV redan hade avgjort seriepoängens öde.
Joonas Nissinen gjorde 2–0 från straffområdets gräns i den 48:e minuten och med dryga timmen spelat gjorde Sebastian Mannström 3–0, även han med ett långskott.
Bara minuter efter 3–0-målet blev Mannström också utbytt efter ett bra dagsverke.
– Jag tycker vi hade en bättre dag på jobbet idag, förra veckans match mot Jaro var riktigt dålig. Man märkte redan på uppvärmningen att vi kommer att ha en bra dag. Vi var fräscha och mentalt förberedda och spelet började rulla direkt, sade Mannström till Yle Sporten.
Att Ekenäs IF hade förlorat sin söndagsmatch bara minuter innan avspark fick spelarna veta i samma veva som matchen sparkade igång, via speakern.
– Absolut ett tacksamt resultat för oss, det är en jämn och spännande serie och viktigt att vi kunde vinna vår match.
Spännande höst väntar i Ettan
KPV-segern innebar att laget för stunden innehar andra platsen i tabellen bakom Ekenäs IF.
Helsingfors IFK spelar sin match i den 21:a omgången på måndagskvällen, när man möter FF Jaro på hemmaplan i Tölö.
På horisonten hägrar drömmen om ligafotboll i Karleby.
– Det är vår enda målsättning. Det skulle vara en stor besvikelse om vi inte når upp till det målet, men det är många matcher kvar ännu. Nu tar vi Ekenäs nästa veckoslut och går in för att vinna den matchen också, lovar Mannström.
Senaste möte med Ekenäs IF var första matchen som Mannström spelade med sin hemstads gröna lag, KPV. Den 29-årige mittfältaren är nöjd med sin tid i klubben.
– Det känns väldigt bra, jag har en roll i laget som jag tycker om och jag tycker vi har spelat helt ok om vi glömmer matchen mot Jaro. Vi har haft en bra period, vi får hoppas vi bättrar på hela tiden.
Ekenäs IF är följande motståndare för Mannström och KPV.
– EIF är väldigt välorganiserade och jobbar bra ihop som en trupp, tillsammans. Jag kände inte igen ett enda namn i truppen när vi möttes förra gången och fortfarande är det inte namnen som gör laget. De kommer att vara piskade att vinna då de kommer hit, det går upp och ner i den här serien, avrundade Mannström.
Resultat, division ett, Karleby:
KPV – AC Kajaani 3–0 (1–0)
1–0 Milos Josimov (straff) 23 minuter
2–0 Joonas Nissinen 48 minuter
3–0 Sebastian Mannström 63 minuter
Publik: 1008