Ny titelmatch väntar för Wahlström – går upp i ringen mot Firuza Sjaripova
Boxaren Eva Wahlström har gjort klart med en ny fajt. Två bälten kommer att stå på spel då hon möter Firuza Sjaripova från Kazakstan i december.
Senast Eva Wahlström gick en match var i april då hon besegrade Melissa St. Vil och försvarade WBC-bältet i superfjädervikt. Efter den matchen var hon tvungen att genomgå en fotoperation men nu är hon redo för comeback.
Wahlström bekräftar i ett inlägg på sociala medier att hon kommer att möta Firuza Sjaripova i en match den första december. Matchen kommer att gå i Ryssland och på spel står Wahlströms WBC-bälte och Sjaripovas IBO-bälte.
– Det är utan tvekan en teknisk, skicklig och orädd boxare, skriver Wahlström.
37-åriga Wahlström har gått 23 matcher som proffs och är obesegrad i ringen. 22 av matcherna har hon vunnit och en har slutat oavgjort. Sjaripova är 14 år yngre än Wahlström och hennes saldo är åtta vinster och en förlust.