Åbo kan få permanenta utställningar från Eremitaget i S:t Petersburg
Wäinö Aaltonens museum är i akut behov av renovering. Utredningarna kring renoveringen och en möjlig utvidgning pågår som bäst inom Åbo stad.
Samtidigt utreder Åbo stad möjligheterna att utvidga samarbetet med konstmuseet Eremitaget i S:t Petersburg.
Redan nu har museerna samarbetat, men nu utreds möjligheten att reservera en del av museet för utställningar med konst från Eremitaget.
Om förhandlingarna går vägen innebär det att en del av konstmuseet skulle vikas för permanenta utställningar med konst från S:t Petersburg, berättar Minna Sartes, direktör för fritidssektorn inom Åbo stad.
- Vi är väldigt villiga att fördjupa samarbetet med S:t Petersburg. Det skulle vara fint om vi permanent kunde få ställa ut konst från S:t Petersburg här i Åbo.
Varför är det här ett intressant alternativ för Wäinö Aaltonens museum?
- S:t Petersburg är en mycket intressant konststad. De har väldigt viktiga och intressanta kollektioner av konst och det skulle vara väldigt fint att få visa dem här i Åbo.
Sartes: Ingen risk för den konstnärliga friheten
Det är frågan om ett samarbete och Wäinö Aaltonens museum bestämmer också i fortsättningen om den konst som ställs ut, säger Sartes.
Enligt Sartes innebär det fördjupade samarbetet alltså inga risker för den konstnärliga friheten.
- Nej, jag ser inte att det finns någon risk. Det är ett kultursamarbete och planeringsarbetet görs tillsammans. Det är också frågan om resurser och pengar vi kan använda för det. Det är också ett långsiktigt projekt, säger Sartes.
I nuläget två alternativ för renoveringen - ska WAM utvidgas till tomten intill?
Politikerna i stadsutvecklingssektionen tog del av renoveringsplanerna i juni.
Enligt de planer som presenterades finns det två alternativ för renoveringen.
Det första alternativet är att renovera byggnaden för närmare 14 miljoner euro. Då saneras museet, lastningsområdet förnyas och delar av kontorsutrymmena byggs om.
Det andra alternativet är dyrare och går loss på drygt 20 miljoner euro. I det alternativet ingår också en tilläggsbyggnad, som byggs på den tomma tomt som finns intill WAM.
Det dyrare alternativet kommer att förespråkas ifall samarbetet med S:t Petersburg blir av, eftersom museet då behöver tilläggsutrymmen.
Både kulturnämnden och stadsutvecklingssektionen har ansett att staden ska gå inför det dyrare alternativet ifall det fördjupade samarbetet med S:t Petersburg blir av.
Det slutliga beslutet fattas i ett senare skede.
Resultatet av förhandlingarna klarnar inom ett år
En utvidgning av museet skulle också göra det möjligt att hålla öppet i museet även under den tid då nya utställningar byggs upp.
Enligt Sartes torde förhandlingarna om ett fördjupat samarbete klarna inom ett år.
- Förhandlingarna har förts i god anda och jag tror att vi har mer information inom ett år.
WAM är i stort behov av sanering
Vilket alternativ som än väljs, är en grundläggande renovering av museet nödvändig, meddelar Sartes.
- Renoveringsbehovet av Wäinö Aaltonens museum är stort. Byggnaden är i ett ganska dåligt skick. Vi har haft problem med taket och även fönstren är i dåligt skick. Även tekniken i huset bör förnyas, säger Sartes.
Enligt Sartes utreder nu fastighetsavdelningen tidtabellen för när renoveringen kunde inledas. Det är troligen först ungefär år 2022 som konstmuseet kan stå tomt för en renovering.
Samtidigt har kultursektorn också andra akuta investeringsbehov, såsom renoveringen eller nybygget av konserthuset.
- Investeringsbehovet är stort inom Åbo stad. Vi kan inte göra dem alla på en och samma gång. Vi måste lägga dem i kö och placera dem på olika år.