Hoppa till huvudinnehåll

Sport

NHL-kollen: Puljujärvi visade framfötterna och imponerade på tränaren – också Haula på hugget i ny, stor roll

Från 2018
Uppdaterad 19.09.2018 10:44.
Jesse Puljujärvi, 2017.
Bildtext Jesse Puljujärvi slog till direkt.
Bild: Icon Sportswire / All Over Press

Träningssäsongen i NHL är i full gång och under natten till onsdag lyckades finländarna på bred front. Jesse Puljujärvi var på hugget från start samtidigt som Erik Haula visade framfötterna i sin nya roll som ytter.

Jesse Puljujärvi lät inte det första målet dröja.

Då ”Puljus” Edmonton Oilers gästade Vancouver Canucks på morgonnatten var det finländaren som inledde målskyttet halvvägs in i den första perioden.

En viktig fullträff, speciellt då Puljujärvis plats i NHL-truppen är långt från garanterad.

– Han är ytterligare en högerytter som har mycket att bevisa. Vi har för många av dem för tillfället, och jag har berättat för dem att vi inte har plats för dem alla i truppen, säger Edmonton-lotsen Todd McLellan efter matchen.

– Men Jesse har reagerat bra och han gjorde en riktigt bra match i dag. Inte bara målet utan hur han samspelade med sina kedjekamrater, skapade lägen, hur han använde sin kropp för att skydda pucken. Han njöt, helt enkelt. Det är alltid viktigt, fortsätter han.

Markus Granlund, som missade en stor del av den förra säsongen på grund av en skada, spelade också i matchen men noterades inte för poäng.

Edmonton vann till slut matchen med 4–2.

Haula debuterade i ny roll – nätade direkt

Erik Haulas roll i Vegas Golden Knights har varit ett stort frågetecken under träningssäsongen. Stanley Cup-finalisterna värvade nämligen Paul Stastny i sommar och Haula petades samtidigt ner till tredjecenter i början av lagets träningsläger.

I natt hade coachen Gerard Gallant ändå kommit på andra tankar. Nu fick Haula agera vänsterytter i samma kedja som Paul Stastny – och det andra nyförvärvet Max Pacioretty.

Kedjerockaden gav utdelning. I den tredje perioden var det Haula själv som pangade in matchens sista mål – 5–1-målet.

– Spelet fungerade bra. Vi snackade ihop oss ordentligt på bänken och allt kändes naturligt. Stastny är lätt att spela med och sådant bådar alltid gott, analyserar Haula på klubbens hemsida efter matchen.

Erik Haula.
Bildtext Erik Haula.
Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

– Jag ser inte varför vi inte skulle kunna spela tillsammans också då säsongen kör igång, fortsätter han, och får medhåll av tränaren Gallant:

– Både Haula och Stastny är väldigt intelligenta spelare. De kan läsa varandras spel, framförallt då det gäller att ställa om till försvar.

Dahlin i fokus – Riikola stal showen

Buffalo Sabres stod i sin tur värd för Pittsburgh Penguins under nattens omgång. Rampljuset var föga överraskande riktat på Rasmus Dahlin – sommarens draftetta och hajpad generationstalang.

Svensken visade också framfötterna i matchen och hyllades efteråt för sina insatser – men noterades inte för poäng i matchen som slutade i en 3–2-seger för Buffalo.

Det gjorde däremot Juuso Riikola. Backen, som i fjol spelade för KalPa i den inhemska ligan, fick agera backpar med landsmannen Olli Määttä och tackade för förtroendet.

Med dryga tre minuter kvar av den tredje perioden pangade Riikola in sitt första mål i Penguins-dressen framför näsan på Rasmus Ristolainen och avrundade samtidigt slutsiffrorna till 2–3.

Heiskanen fick passningspoäng i debuten, Hintz nätade

Miro Heiskanen fick i sin tur göra sin första match som Dallas Stars-spelare och noterades för en assist då Dallas besegrade St. Louis Blues med 5–3.

Roope Hintz stod i sin tur för 2–2-målet i den andra perioden. 21-åringen höll i fjol främst till i farmarligan AHL. Julius Honka och Esa Lindell spelade också i matchen, men noterades inte för poäng.

Heiskanens passningspoäng kom i slutet av den tredje perioden då finländaren passade fram Aleksander Radulovs 5–2-mål.

Lehterä överlistade Gibson i Komarovs första match som ”Islander”

Matchen mellan Philadelphia Flyers och New York Islanders slutade likaså 5–1 – tack vare ett mål signerat Jori Lehterä.

Lehterä lyckades som enda man överlista Islanders blåvita målvakt Christopher Gibson, som hoppat in i den tredje perioden, då han satte in 5–1-målet.

Leo Komarov gjorde i sin tur sin första match i Islanders-tröjan i förlusten, men noterades inte för poäng i dusten.

Senators-chefens uppgivna svar blev hit – Tavares visade upp sig

Toronto Maple Leafs och Ottawa Senators drabbade i sin tur samman i den lilla byn Lucan Biddulph. Matchen blev en Tavares-show.

Torontos nyförvärv noterades för 2+1 då Toronto vann med 4–1 och visade framförallt att samspelet med yttrarna Mitchell Marner och Zach Hyman var i gång från start.

Ett stort samtalsämne under matchen var förstås hur Ottawa Senators skulle klara sig utan Erik Karlsson. Klubbchefen Pierre Dorion gästade Sportsnets sändning under matchen och fick svara på frågan vad han känner sig optimistisk för inför säsongen.

– Vi är ett lag, konstaterade Dorion efter en lite väl lång tankepaus.

Resultat, NHL-träningsmatcher:

Buffalo – Pittsburgh 3–2
BUF Ristolainen 0+0, -2, 23:17
PIT Määttä 0+0, -1, 22:28
PIT Riikola 1+0, -1, 19:41

Columbus – Chicago 4–1
CHI Jokiharju 0+0, -1, 23:03

NY Islanders – Philadelphia 1–5
NYI Gibson 7/8
NYI Komarov 0+0, -1, 13:56
PHI Lehterä 1+0, +/- 0, 17:12

Washington – Boston 2–5

Tampa Bay – Carolina 1–4
TBL Tammela 0+0, +/- 0, 9:19
CAR Saarela 0+0, +/- 0, 13:06

Toronto – Ottawa 4–1

Dallas – St. Louis 5–3
DAL Heiskanen 0+1, +2, 22:14
DAL Hintz 1+0, +1, 13:25
DAL Honka 0+0, +1, 20:07
DAL Lindell 0+0, +1, 19:14

Colorado – Vegas 1–5
COL Rantanen 0+0, -1, 17:30
VGK Haula 1+0, +1, 16:42

Arizona 1 – Los Angeles 1 4–2
ARI Raanta 18/19

Los Angeles 2 – Arizona 2 3–4
LAK Lintuniemi 0+0, -1, 11:02

San Jose – Anaheim 4–1
SJS Donskoi 0+0, +/- 0, 12:01
SJS Suomela 0+0, +/- 0, 16:54

Vancouver – Edmonton 2–4
VAN Granlund 0+0, +/- 0, 14:57
EDM Puljujärvi 1+0, +1, 12:30

Diskussion om artikeln