Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Finlands första eldrivna vajerfärja trafikerar i Nagu

Från 2018
Uppdaterad 21.09.2018 11:31.
eldriven vajerfärja
Bildtext Elvajerfärjan får energin via en elkabel direkt från riksnätet.
Bild: Yle / Peter Karlberg

Högsarfärjan i Nagu är Finlands första eldrivna vajerfärja. Färjan sattes i trafik på torsdagen. Enligt Finferries kommer den nya tekniken minska på koldioxidutsläppen avsevärt.

- Det blir mycket mindre utsläpp och ekonomiskt är det billigare i drift, säger Finferries verkställande direktör Mats Rosin.

Elvajerfärjan får energin via en elkabel direkt från riksnätet. Elkabeln rullas automatiskt upp på en vinda på färjan då färjan trafikerar.

Vi tror att den här tekniken kommer att vara mer tillförlitlig än den gamla dieselpropellertekniken

Finferries verkställande direktör Mats Rosin

Färjan har en traditionell dieselmaskin som reservkraft med tanke på eventuella elavbrott. Enligt Rosin har man goda erfarenheter från eldrivna hybridfärjan Elektra som använder sig av liknande teknik.

Finferries verkställande direktör Mats Rosin.
Bildtext Finferries verkställande direktör Mats Rosin.
Bild: Yle / Peter Karlberg

- Vi tror att den här tekniken kommer att vara mer tillförlitlig än den gamla dieselpropellertekniken.

Finferries har drygt 30 rutter som trafikeras med vajerfärja och tanken är att hälften av dessa färjor ska elektrifieras under de kommande åren.

eldriven vajerfärja
Bildtext Högsarfärjan i Nagu är Finlands första eldrivna vajerfärja.
Bild: Yle / Peter Karlberg
eldriven vajerfärja
Bildtext Elkabeln rullas automatiskt upp på en vinda på färjan då färjan trafikerar.
Bild: Yle / Peter Karlberg

Diskussion om artikeln