Sami Laakkonen fortsätter i Akilles: ”Hans rutin betyder väldigt mycket för våra unga spelare”
Landslagsveteranen och målkungen Sami Laakkonen, 44 år gammal, spelar ännu en säsong för Borgålaget.
Ett skadat knä höll Sami Laakkonen borta från isen så gott som hela förra säsongen. Ändå lyckades Akilles vinna bronsmatchen mot JPS från Jyväskylä.
Kontraktet med Akilles gäller för den kommande säsongen. Sami Laakkonen är en av Finlands bästa bandyspelare genom tiderna.
- Hans enorma rutin betyder väldigt mycket för våra unga nya spelare, säger Jari Kettunen, ordförande för Akilles bandy. Det här betyder mycket för oss.
Att få Sami Laakkonen att satsa på ännu en säsong i grönt handlade mest om hur kroppen mår och orkar.
- Han har nu beslutit att var med i laget. Först gällde det för Sami att lyssna till sin kropp och sedan fatta beslut om fler matcher, säger Jari Kettunen.
Sami Laakkonen har efter sina många år som proffs i Sverige och Ryssland spelat de senaste fyra säsongerna för Akilles. Han har bland annat ett VM-guld, två ryska mästerskap och fyra FM-guld i medaljskåpet.
Akilles Bandy kommer tillsammans med de övriga bästa klubblagen i världen att delta i World Cup som spelas i Sandviken i Sverige i mitten av oktober.
Den första ligamatchen i Borgå spelar Akilles den 24 november mot HIFK.
