Gör din egen hårsprej av vodka och citron

Det mesta vi har i badrumsskåpet kan vi göra själva av enkla och naturliga ingredienser. Här är ett enkelt recept på hemgjord hårsprej helt utan kemikalier.
Poängen med hårsprej är att få hårstråna att klibba ihop sig när frisyren är fixad och till det kan man använda sockret som finns i citrusfrukter.
Vanligt sockervatten gör håret stelt och hårt, men använder man citron eller apelsin istället blir det en mellanflexibel hårsprej som håller frisyren på plats och samtidigt gör att håret känns hyfsat naturligt att ta i.
Citron passar bra för blondiner eller den som inte har något emot att håret bleks lite i solen. För mörkhåriga är apelsin bättre.
Märkligt nog doftar citrusavkoket inte särskilt gott så det kan vara trevligt att droppa i några droppar eterisk olja.
Det här behöver du:
- 4 dl vatten
- 1 citron eller apelsin
- 1 msk vodka
- 8 droppar valfri eterisk olja (lavendel eller rosmarin passar bra)
- sprejflaska
Så här gör du:
- Skär citronen i bitar och koka i 4 dl vatten i 10 minuter.
- Sila genom en finmaskig sil eller silduk så att inget fruktkött följer med (det kan täppa till sprejmekanismen i sprejflaskan).
- Häll citronavkoket i en sprejflaska.
- Häll en matsked vodka i en liten skål.
- Droppa i valfri eterisk olja och rör om.
- Häll i blandningen i sprejflaskan.
- Sätt på locket och skaka om.