Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Högsta budet på Villa Ormnäs 350 000 euro

Från 2018
Uppdaterad 15.10.2018 14:16.
Ett stort brunaktigt trähus i Ekenäs som heter Villa Ormnäs.
Bildtext Villa Ormnäs ligger vid campingplatsen Ekenäs.
Bild: Yle/Marica Hildén

Flera budgivare var med i anbudstävlingen om den gamla stockvillan i Ekenäs. Raseborgs stad har länge försökt sälja Villa Ormnäs.

Staden lyckades trots upprepade försök inte hitta någon köpare. Därför lade staden ut byggnaden på nätauktionssajten Huutokaupat.com.

Sammanlagt 33 anbudsgivare deltog. I slutspurten på måndagseftermiddagen bjöd två budgivare mot varandra. Slutsumman landade på 350 000 euro.

I den nya detaljplanen är området där Villa Ormnäs står inprickat som ett kvarter för bostads-, affärs- och kontorsbyggnader där miljön bevaras.

Träbyggnaden från slutet av 1800-talet är ungefär 900 kvadratmeter. Tomten är nästan 3 800 kvadratmeter stor.

Just finns stadens administration inom social- och hälsovården i byggnaden. Stadens tjänstemän flyttar i slutet av året till det nya stadshuset på Ekåsenområdet.

Raseborgs stad måste ännu godkänna budet innan affären kan gå vidare.

Diskussion om artikeln