Max Wärn debuterade, Steve Moses avgjorde – fullsatt i Tallinn då Jokerit slog Spartak
Jokerit besegrade Spartak Moskva i den första av två ”hemmamatcher” som Helsingforslaget spelar i Tallinn den här helgen. Steve Moses avgjorde med sitt första mål på 18 matcher.
Jokerit tog sin fjärde seger i följd då laget besegrade Spartak Moskva med 4–3 efter förlängning i den fullsatta Tondiraba Arenan i Tallinn som rymmer 5850 åskådare.
Jokerit som fyller 51 år ska spela ännu en match i Tallinn då laget möter Severstal på söndagen.
Steve Moses som haft en jobbig säsong blev Jokerits hjälte då han sköt in segermålet i förlängning. Fullträffen är först den andra för Moses den här hösten.
Senast Moses hittade rätt var i säsongpremiären mot Kunlun Red Star. Efter det hade han spelat 18 matcher utan fullträffar men nu fick amerikanen till det i ett trevligt läge.
Max Wärn i Jokerit
Max Wärn gjorde sin Jokeritdebut den tredje kedjan tillsammans med Sakari Manninen och segerskytten Moses. Wärn tacklade tre gånger men blev utan poäng under de knappa 13 minuterna han tillbringade på isen.
Wärn som har en stark bakgrund i HIFK spelade för svenska HV71 i fjol men var klubblös under början av säsongen. För en vecka sedan hittade han äntligen en arbetsgivare då han skrev på för Jokerit.
Jokerit har nu vunnit fyra matcher i följd och ligger på andra plats i den västra konferensen, en poäng bakom CSKA Moskva.
Jokerit – Spartak förl. 4–3 (1–3,2–0,0–0)
4.05 0–1 Maxwell (Karsums,Kosov)
8.19 0–2 Kuteikin (Khokhlachev)
13.53 1–2 O'Neill (Grant)
15.09 1–3 Lisin
30.33 2–3 Norman (Jensen,Joensuu)
31.45 3–3 Joensuu (Grant,O'Neill)
62.25 4–3 Moses (Lepistö)