Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Stödet för Alexander Stubb ökar inför valet av toppkandidat - också konservativa från Lettland och Norge bakom honom

Från 2018
Alexander Stubb, Yle ykkösaamu.
Bild: Lehtikuva

Stödet för tidigare statsministern, vicedirektören vid Europeiska investeringsbanken Alexander Stubb ökar inför valet av toppkandidat för det konservativa Europeiska folkpartiet EPP.

Samlingspartiets ordförande, finansminister Petteri Orpo skriver på Twitter att de konservativa också i Lettland och Norge sällat sig till skaran som stöder Stubb.

Norges statsminister Erna Solbergs konservativa parti Høyre och finansminister Arvils Aseradens Vienotiba-parti är nykomlingarna i Stubbs läger.

Tidigare har Moderaterna i Sverige och Fosterlandspartiet i Estland meddelat om sitt stöd för honom.

På förhand räknas ordföranden för EPP:s grupp i EU-parlamentet Manfred Weber från Tyskland vara den starkare kandidaten för posten som toppkandidat inför valet vid partikongressen i Helsingfors den 7-8 november.

Toppkandidaten kommer att fungera som partiets galjonsfigur i det instundande Europaparlamentsvalet.

Den sittande kommissionsordföranden Jean-Claude Juncker var exempelvis EPP:s toppkandidat i Europaparlamentsvalet 2014.

Diskussion om artikeln