Istanbuls flygplats öppnade – ska bli störst i världen
På måndag invigdes Istanbuls flygplats i Turkiet. Flygplatsen förväntas bli världens största då allt står klart år 2028.
Flygplatsen är ett av president Recep Tayyip Erdogans stora projekt och kostar över tio miljarder euro. Målet är att den ska bli en global knutpunkt som sammanlänkar Europa, Asien och Afrika.
I dagsläge kommer det att gå flyg från Istanbuls flygplats till fem destinationer. Den första flygfärden bär av till huvudstaden Ankara på onsdag.
I slutet av året hoppas man ändå kunna lägga till fler destinationer, då flygplatsen ska vara redo att vara i full användning.
Det är inga små mål som man hoppas uppnå. Från och med slutet av året hoppas man kunna räkna med 90 miljoner resenärer på årsbasis.
Om tio år, då alla byggarbeten är slutförda, förväntas 200 miljoner människor besöka flygplatsen årligen.
Det är nästan dubbelt fler än antalet passagerare som i dag rör sig på världens största flygplats, Hartsfield-Jackson i Atlanta i USA.
Dåliga arbetsförhållanden på flygplansbygget
Tidigare rapporterade Svenska Yle om hur arbetare jobbat under dåliga förhållanden för att få klart flygplatsen i tid till invigningen.
Enligt icke-statliga organisationer har närmare 40 personer dött i samband med byggarbetena på flygplatsen under de senaste tre åren.
Enligt Human Rights Watch ska 31 arbetare ha skadats efter att de ordnat en protest mot de dåliga arbetsförhållandena.
Enligt fackförbund deltog hundratals arbetare i protesterna och många arresterades i samband med att turkiska myndigheter stoppade protesterna.
I sitt invigningstal tackade president Erdogan arbetarna.
Källa: STT, AFP