Vilket farväl av Norrköpingspubliken! Daniel Sjölund höll ”Pekings” gulddrömmar i liv med segermål på stopptid
Drömmen om ett ligaguld lever fortfarande i Norrköping. Det tack vare en dramatisk fullträff av Daniel Sjölund. AIK hade med en seger över Sundsvall säkrat titeln, men fick nöja sig med en poäng. Allsvenskan avgörs istället under den sista matchomgången.
Det var en känslosam match som stod på schemat på Östgötaporten i Norrköping.
Inte bara var hemmalaget, Simon Skrabbs och Daniel Sjölunds IFK Norrköping så gott som tvunget att vinna över Albin Granlunds Örebro men matchen var samtidigt både Sjölunds och lagkaptenen Andreas Johansson sista match framför hemmapubliken. Säsongens avslutas mot BK Häcken på bortaplan om en vecka.
Matchen blev thrilleraktig.
Örebro knep ledningen i tilläggsminuterna av den första halvleken. I den 57:e minuten kom kvitteringen. Sju minuter senare tog ligatvåan ledningen för första gången i matchen. Men med fem minuter kvar kvitterade Örebro matchen igen.
"Herregud"
I den andra tilläggsminuten fick Daniel Sjölund hoppa in. Två minuter senare hade veteranen avgjort matchen.
– Herregud, säger Sjölund i tv-intervjun efter matchen enligt SVT Sport.
– Kul att bara få komma in här på slutet och göra sista hemmamatchen. Det är skönt att ta tre pinnar och sätta lite press på AIK i alla fall, fortsätter han.
Fullträffen var Sjölunds första för säsongen. Sammanlagt var målet ”Dajas” sjätte i Norrköpingströjan i ligasammanhang.
Simon Skrabb och Albin Granlund stod på plan i 90 minuter.
AIK klarade inte av att säkra titeln
Med tre poäng mot Sundsvall hade AIK säkrat titeln redan på söndagskvällen, men det ville sig inte. Över 50 000 personer på läktarplats fick istället se AIK tappa poäng för fjärde gången på fem matcher.
Slutresultatet skrevs 0–0 mellan lagen.
AIK leder fortfarande ligan med två poäng ner till IFK Norrköping. "Gnaget" gästar Kalmar under den avslutande ligaomgången den 11 november.
Ikonerna tog farväl också i Södermalm och Göterborg
Då Hammarby gjorde säsongens sista hemmamatch mot Häcken tog samtidigt en era slut. En av klubbens största ikoner genom tiderna, Kennedy Bakircioglu, tog farväl av hemmapubliken på Nya Söderstadion.
Bakircioglu, som debuterade för klubben redan som 18-åring, fick hoppa in i den 73:e minuten och hyllades av "Bajen"-anhängarna.
Före matchen ens sparkades igång hade anhängarna hyllat Bakircioglu både under marschen till stadion och med ett mäktigt tifo strax innan avspark. Hammarby vann matchen med 1–0.
Tobias Hysén spelade i sin tur sin sista hemmamatch på Gamla Ullevi för sitt IFK Göteborg. Också han hyllades med ett tifo före matchen.
Malmö FF förstörde ändå festen då gästerna tog segern med 3–0.
Resultat, Allsvenskan:
IFK Göteborg – Malmö FF 0–3 (0–0)
IFK Norrköping – Örebro SK 3–2 (0–1)
AIK – GIF Sundsvall 0–0
Hammarby – BK Häcken 1–0 (0–0)
Artikeln uppdaterad efter att de senare matcherna spelats klart klockan 20.37