Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Separatister går till val i Ukraina

Från 2018
En bild på en stor affisch där det står "med Ryssland i hjärtat".
Bildtext "Med Ryssland i hjärtat" står det på en affisch i staden Luhansk.
Bild: EPA-EFE

I de så kallade folkrepublikerna Donetsk och Luhansk hålls både president- och parlamentsval. Det bor cirka 3,7 miljoner människor i regionen.

Både Ukrainas regering, EU och USA anser att valen är olagliga, och ser dem som en kränkning av Minskavtalet från 2015 om en lösning på konflikten.

- Det här är något som Ryssland borde stoppa och inte gå vidare med, säger Kurt Volker, USA:s speciella sändebud till Ukraina.

Ryssland hävdar att valen hålls enligt befolkningens eget beslut, och att de inte har något att göra med Minskavtalet.

De Kremlstödda separatisterna säger att valet är ett viktigt steg mot fullskalig demokrati i områdena.

Dödliga konflikter

Sedan 2014 har över tiotusen människor dödats i konflikten i östra Ukraina. Igår meddelades att fyra ukrainska regeringssoldater stupat nära staden Luhansk.

Källa: AFP, STT

Diskussion om artikeln