TS: Stort bostadsköp i Åbo får fortsättning – hyresbostäderna igen till salu
Den stora bostadsaffären i Åbo med affärsmannen Stefan Therman i spetsen får fortsättning, skriver Turun Sanomat. Enligt tidningen är de drygt 140 lägenheter till salu igen.
För ungefär en månad sedan kunde Yle Åboland berätta att bostäderna köptes av företagen ST Capital, med affärsmannen Stefan Therman i spetsen, och Lease Deal.
De 145 bostäderna såldes av Matti Koivurintastiftelsen.
Ägarförhållandet verkar ändå inte bli långvarigt. Enligt Turun Sanomat är bostäderna redan nu till salu.
Bostäderna finns i Harlax och Hammarbacka
Enligt affärsmannen Stefan Therman är det frågan om normal affärsverksamhet.
Huruvida bostäderna kommer att förbli hyresbostäder även i fortsättningen beror på de nya ägarna, säger Therman till tidningen.
Största delen av bostäderna finns i Harlax i Hirvensalo, några av hyresbostäderna finns också i stadsdelen Hammarbacka.
Företaget ST Capitals affärsidé går ut på att köpa billiga bostäder som de sedan renoverar och säljer till ett betydligt högre pris.
I en tidigare intervju till Yle Åboland berättade Therman att han blev kontaktad av stiftelsen.
Han såg bostadsaffären som en möjlighet, då det inte fanns några passliga investeringsobjekt i huvudstadsregionen under den tidpunkten.
Bostäderna säljs av fastighetsmäklaren Jethro Rostedt. Även Rostedt betonar till tidningen att det är frågan om normal affärsverksamhet.
Enligt honom säljs bostäderna så småningom, antingen enskilt eller som större helheter.