Tips inför julen: Ge gåvor som håller länge, behövs och är återanvända
Hållbarhet och behov är viktigt att tänka på inför julen. Allt fler vill också ge det man äger vidare, vilket passar bra med tanke på årets julklapp: återanvända kläder. Sådana finns det gott om på Emmaus-Westervik i Ekenäs.
Tid och upplevelser. Det satsar Andrea Weckman, ordförande för Natur och Miljö, på inför jul. Weckman jobbar också på klimatavdelningen vid Helsingforsregionens miljötjänster.
- Jag köper inte julklappar till någon. Jag fokuserar på andra människors behov, ger dem tid och upplevelser.
Ingen har klagat hittills, säger Andrea Weckman.
Vi har bestämt att vi inte köper julklappar åt barnen eftersom så många andra gör det. Vi köper ändå det de behöver längs med året. Vi har ett överflöd av mat på julbordet, men vi äter maten i flera dagar efter det
Hanna ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Upplevelser skapar inget skräp, säger hon.
- Man kan göra den personlig och anpassa upplevelsen enligt mottagaren. Det kan handla om att bjuda någon på kaffe.
Andrea Weckman anser att man inte bara ska ge tid åt andra, utan också åt sig själv.
- Var snäll mot dig själv.
Man behöver ju inte köpa saker, ge presentkort i stället. Fråga vad folk vill ha. Jag försöker lyssna på vad mina vänner och bekanta önskar sig i julklapp
Britt-Lis ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Den här hösten har det förts en livlig diskussion och klimat och konsumtion.
FN:s specialrapport från oktober säger att det inte räcker med nuvarande åtgärdstakt om man vill begränsa den globala uppvärmningen till 1,5 grader.
FN:s klimatpanel IPCC anser att såväl privatpersoner som stater måste göra snabba, genomgripande och aldrig tidigare skådade förändringar för att temperaturökningen ska kunna bromsas vid den strategiska nivån 1,5 grader.
Klimatpanelen efterlyser förändringar i människors beteende och livsstil, teknologiska innovationer och överstatliga kontrollmekanismer.
Jag brukar berätta vad jag har i mina skåp och så går det vidare till nästa generation. Det kostar inget och så blev de himla lyckliga då de fick välja själva. Jag brukar köpa till barnbarnen det föräldrarna säger att behövs. Föräldrarna är kloka och man måste respektera det
Christel ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Nu i november inföll Black Friday då många affärer har specialerbjudanden. De erbjudandena gäller inte längre enbart en fredag i november, utan pågår ofta en hel vecka.
Andrea Weckman anser att det inte är fel att köpa det du behöver under en Black Friday-kampanj.
- Men man ska inte shoppa bara för att shoppa. Det är inte det bästa valet du kan göra med tanke på miljön.
Då mitt barnbarn var tre år storgrät han trots en massa julklappar. Han frågade om han måste öppna alla i kväll. Det var ett bevis på ett överflöd av paket. Det har varit färre paket efter det
Mommo ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Weckman poängterar att det är behovet som är viktigt då man köper julklappar.
- Fundera på om det du köper är nödvändigt eller om det hamnar i soporna eller i en vrå i ett skåp.
Kvaliteten är också viktig.
- Kolla om produkten är gjord av miljövänligt material. Fundera på hur hållbar den är och hur länge du ska använda den.
Jag gillar Christels linje. Jag har varit med om att tömma tre dödsbon, så då har man många saker. Mina systersöner har fått många gamla saker
Annika Nyholm ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Årets julklapp är något som kan användas flera gånger om och som har gått från person till person.
HUI Research i Sverige, som ägs av Svensk Handel, har utsett årets julklapp för trettioförsta året i rad. Och årets julklapp är det återvunna plagget.
Det är inte så där bara att få titeln årets julklapp. Klappen ska uppfylla åtminstone en av tre kriterier, och det återvunna plagget uppfyller faktiskt alla tre: bland annat så representerar återvunna kläder den tid vi lever i. Konsumenterna vill handla allt mera hållbart.
Jag har fyra egna barn och tio barnbarn. Den yngre sonen har sagt att jag inte ska köpa leksaker. Jag har i stället köpt ett spel som jag ger hela familjen och det brukar vara uppskattat
Doris ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Maarit Kinnunen, verksamhetsledare på Emmaus-Westervik i Ekenäs och handledare Laura Pihlaja är nöjda över årets julklapp. De har massor av kläder omkring sig som kan återanvändas.
- Vi försöker förändra folks konsumtionsvanor genom att sälja begagnade kläder, säger Maarit Kinnunen.
Kinnunen konstaterar att klädindustrin är den största miljöboven efter oljeindustrin. Men hon upplever ändå inte att försäljningen av kläder på Emmaus gör att man blir en del i kedjan som smutsar ner naturen.
- Vi anser att det är viktigt att vi har kläderna här, annars skulle de hamna på soptippen. Vi försöker ge kläderna ett längre livslopp.
Det är enbart de bästa kläderna som säljs på loppmarknaden på Haugesundsvägen 18 i Ekenäs.
Tre till fyra gånger om året sänder Emmaus de kläder som väljs bort till Rumänien och Baltikum. Varje gång skickas omkring 400 säckar från Ekenäs.
Bomullstyg säljs till olika industrier eller verkstäder som kan använda dem som trasor. De kläder som inte alls går att använda sätts i blandavfallet och bränns.
På 1950- och 1960-talen sparade min mamma julklappspapper i en ask. Man kunde packa in julklappar i dem nästa jul. Då sparade man på miljön och pengar
Stig Henriksson ringde Gunilla Ginström i direktsändning
Det är populärt att köpa återanvända kläder på Emmaus-Westervik, säger Laura Pihlaja.
- Det kommer alla möjliga människor hit. Här finns ofta unga trendiga flickor som söker efter de kläder de behöver för att vara unika.
Loppmarknaderna blev populära i Finland på 1990-talet, säger Maarit Kinnunen.
- Då var det kanske den ekonomiska situationen som var avgörande, men nu är loppisarna till för alla.
- I dag tänker man också på ekonomin, men man anser även att det inte är klokt hur vi konsumerar och man tänker på miljön.
Gunilla Ginström intervjuade Andrea Weckman i den nyländska förmiddagen i Yle Vega den 28 november.

Visst går det att minska på julklappar och julmat!

Hur mycket konsumerar Maarit Kinnunen och Laura Pihlaja till jul?
