Tolvanens tuffa behandling fortsätter: Tvingas flytta tillbaka till AHL
Storsuccér i KHL och landslaget garanterar inte speltid i NHL. Det går att slå fast efter att Nashville-anfallaren Eeli Tolvanen tvingas lämna laget för spel i Milwaukee Admirals.
Förra säsongen slog Eeli Tolvanen igenom med dunder och brak efter färgsprakande fyrverkeriföreställningar i match efter match efter match. Han satte flera KHL-rekord för nykomlingar i Jokerittröjan, stod för 9 poäng på 5 matcher i OS och debuterade i NHL.
Men den här säsongen har inte börjat lika lovande.
Tolvanen får fortsätta vässa kunskaperna i AHL. Efter fyra matcher och två poäng för Nashville Predators anser klubbledningen att AHL-hockey är bättre för Tolvanen.
Tolvanen stod för ett mål och en passningspoäng i sin första NHL-match för säsongen och gick sedan poänglös i tre matcher på raken. Hittills har Tolvanen spelat 21 matcher i AHL och stått för 4+7=11 poäng.
Nashvilles besked betyder antagligen att skadade Kyle Turris återvänder till uppställningen.