Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Timeout i regeringsfrågan i Sverige - talmannen råder Löfven och Kristersson att ta sitt ansvar under julen

Från 2018
Uppdaterad 20.12.2018 10:29.
Socialdemokraternas och moderaternas valaffischer.
Bild: Yle/Linda Söderlund

Det blir inga fler statsministeromröstningar i Sverige innan jul. Talmannen Andreas Norlén meddelade idag att följande statsministeromröstning sker den 16 januari nästa år.

Det har varit en lång höst med en ovanligt svår regeringsbildning i Sverige.

- Den här regeringsprocessen har pågått länge. Allt för länge. Men den är inte oändlig. Senast den 23 januari är den slut, sa talmannen Andreas Norlén på en presskonferens idag.

Jag tror inte att partiledarna får så mycket julledighet

Två gånger har riksdagen röstat ner talmannens förslag till statsminister. Först röstades Moderatledaren Ulf Kristersson ner och sedan Socialdemokraternas Stefan Löfven.

Talmannen bedömer att det är onödigt att hålla en tredje statsministeromröstning innan jul, eftersom den sannolikt skulle få samma resultat som de två tidigare omröstningarna.

- Nu gäller det att samtliga partiledare tar sitt ansvar. Det måste vara slut med resultatlösa diskussioner. Det tyngsta ansvaret vilar på de två personer som har sagt att de vill agera statsminister, det vill säga Ulf Kristersson och Stefan Löfven.

Extraval kan hållas tidigast den 21 april

Talmannen Andreas Norlén har nu gjort upp en tydlig tidsplan för hur regeringsbildningen i Sverige ska gå vidare.

  • 14 januari: talmannen nominerar formellt en statsministerkandidat.
  • 16 januari: den tredje statsministeromröstningen i riksdagen.

Om den tredje statsministeromröstningen också misslyckas ordnas en fjärde och sista omröstning.

  • 21 januari: talmannen nominerar formellt en statsministerkandidat.
  • 23 januari: den fjärde statsministeromröstningen i riksdagen.

Om den fjärde statsministeromröstningen också misslyckas blir det extraval i Sverige. Valet ska hållas inom tre månader efter den fjärde omröstningen, senast den 21 april.

Andreas Norlén.
Bildtext Talmannen Andreas Norlén visade på presskonferensen att han är trött på alla diskussioner, nu vill han ha tydliga besked.
Bild: EPA

Talmannen hade helst velat att regeringsfrågan hade lösts innan jul, men han såg inga förutsättningar för det.

- Jag har fått signaler från partiledarna om att de behöver mera tid. De är redo att göra en stor ansträngning för att lösa det här om de får mer tid. Jag tror inte att partiledarna får så mycket julledighet, sa Norlén.

Diskussion om artikeln