"Ny energi i nya lokaler" – studerande nöjda med nyöppnade Careeria i Borgå
Från och med början av 2019 slogs yrkesinstituten Edupoli och Point College ihop till Careeria.
Yrkesinstitutet Careeria har tio olika verksamhetsställen. I Borgå har Point Colleges gamla byggnad i Näse ersatts av ett nybygge som ligger vid Alexandersbågen, mellan S-Market och Haaga-Helia.
De studerande Jenny Sjölund och Rufus Lönn fick genast ett gott första intryck av den nya byggnaden.
– Det kändes bra att stiga in här, en fräsch känsla! säger Lönn.
– Det är bättre ljud, luft och stämning här än i de tidigare lokalerna, menar Sjölund och får medhåll av Lönn.
– Alla verkar vara på bättre humör, tycker han.
De nya lokalerna har inte bara en god inverkan på stämningen. Också studiemotivationen, menar Sjölund, har stigit.
– Klassrummen här är mindre och det är bättre stämning i dem.
500 studerande vid Careeria i Borgå
Sari Gustafsson, som är verkställande direktör för Careeria, har tidigare fungerat som rektor och vd för Point College. Numera ansvarar hon för 11 000 studerande och 400 anställda. Trots det sover hon gott om nätterna.
– Det hjälper att tänka på att inte stressa över saker du inte kan påverka. Sedan gäller det att samarbeta, lösa problemen tillsammans.
Careerias nya skolhus i Borgå besöks dagligen av drygt 70 anställda och 300–500 studerande. Studerande Jenny Sjölund tror ändå att alla kommer att rymmas bra.
– Rummen här är ganska öppna och det finns gott om platser där man kan sitta och umgås. Här finns också små rum där man i lugn och ro kan prata med sina vänner.
Möjlighet att jobba ostört
Såväl klassrummen som lärarrummen är av varierande slag.
Lärarna har både ett öppet skrivbordslandskap och rum för mindre möten till förfogande.
Ett av klassrummen går till exempel smidigt att förvandla till en gymnastiksal. Där är golvet lite mjukare och möblerna går att flytta undan.
Det finns ändå ingen egentlig gymnastiksal i byggnaden. Det är trots allt inget de studerande Rufus Lönn och Jenny Sjölund saknar.
– Jag är nog nöjd så här, intygar Lönn.
– Jag gillar också de nya lokalerna, de påminner lite om Lyceiparkens skola där jag har gått. Här finns ändå fler mindre rum där man kan umgås med vänner eller jobba ostört med grupparbeten, säger Sjölund.
Vill man jobba ostört med individuella uppgifter kan man också sitta i ett litet ljudisolerat bås. Sjöblom har ännu inte jobbat i ett sådant men har nog provsuttit ett av båsen.
– Det är ganska ensamt i dem, berättar hon skrattandes och får medhåll av Lönn.
– Du är nog ganska ensam med dina tankar där. Kanske jag använder ett bås om jag behöver lite egentid någon gång, funderar Lönn.
Allt är nytt
Fusionen av Edupoli och Point College har varit en lång process. När Careeria i Borgå äntligen är ett faktum känner sig vd Sari Gustafsson sig väl till mods.
– Jag är jättelättad, stolt och glad över att personalen får jobba här. Vi väntade länge på att få börja bygga och själva byggandet tog också sin tid.
I och med fusionen är inte bara lokalerna nya. Också allt fysiskt material och undervisningsmetoder har förnyats.
– I enlighet med Terve Talo -kriterierna har vi inte kunnat ta med oss något av det material vi haft i de tidigare lokalerna. Allt är nytt och nu jobbar vi dessutom enbart digitalt, vi använder inga papper i undervisningen.
Studerande Jenny Sjölund är nöjd med de förnyade undervisningsmetoderna.
– De här första dagarna har varit jättetrevliga. Man känner ny energi i de nya lokalerna.
