Små skolbarn måste stå i Vessöbussen – föräldrarna oroliga: "Det är inte tryggt"
Efter nyår har skolbarnen från Vessö, Bjurböle och Kråkö varit tvungna att åka till skolan med en stadsbuss där sittplatserna inte räcker till. I dag, fredag, byter man till en större buss, lovar Borgå trafik.
Redan hösten 2017 skrev vi om att Vessöbarnen som åker buss till Vårberga skola ibland måste stå hela vägen.
De som inte ryms på bänkarna står eller sitter på golvet eller i trapporna. Det är inte tryggt
Krista Weckström, förälder
Det här eftersom man ofta körde sträckan med stadsbussar där det finns färre sittplatser och flera ståplatser i stället.
- Vid ståplatserna finns det öglor som det är meningen att man ska hålla i, men de yngre barnen når inte upp. De sitter ibland tre stycken på samma bänk, och de som inte ryms på bänkarna står eller sitter på golvet eller i trapporna. Det är inte tryggt, säger Krista Weckström vars dotter går i tvåan i Vårberga skola.
Familjen bor i Bjurböle, så dottern är bland de sista barnen som stiger på bussen om morgnarna.
Efter att saken tagits upp 2017 byttes stadsbussen ut mot en buss för mer långväga trafik där alla rymdes på bänkarna.
Nu verkar Borgå trafik alltså åter ha tagit i bruk stadsbussen.
- Barnen har ofta åkt stadsbuss på hemvägen då den inte är lika full, men sedan årsskiftet har stadsbussen trafikerat också på morgonen, säger Weckström.
Staden kan inte göra något
Krista Weckström tycker inte att stadsbussarna passar för att köra rutten Sondby-Kråkö-Bjurböle-Borgå centrum, åtminstone inte då den största delen av passagerarna är unga skolbarn.
- Bjurbölevägen underhålls bättre än många andra vägar på landsbygden, men den är ändå krokig och så här års snöig och hal, säger Weckström.
Flera av föräldrarna som Yle Östnyland har talat med undrar om inte staden kan göra något åt saken.
- Jag förstår att föräldrarna är oroliga, men staden har ingen möjlighet att gå in och säga hur Borgå trafik ska sköta sitt, säger utbildningsdirektör Rikard Lindström.
Han påpekar att det inte är frågan om en upphandlad skolskjuts, utan marknadsbaserad kollektivtrafik. Borgå trafik är ett skilt bolag, inte en del av Borgå stad.
- Men Borgå stad är förstås en viktig kund för Borgå trafik och vi vinner båda på att samarbeta, säger Lindström.
Staden brukar till exempel meddela skolornas arbetstider till bussbolaget samt dela med sig av statistik över hur många elever från olika orter som går i stadens skolor.
Det här underlättar arbetet med att planera bussturerna.
Borgå trafik: Bussen byts ut
Marcus Wiitala bor på Kråkö. Också hans dotter åker varje dag buss till och från Vårberga skola.
- Man vill inte ens fundera på vad som skulle hända om bussen skulle köra i diket eller bromsa kraftigt, säger Wiitala.
Han säger att chauffören är bra och kör lugnt.
- Men det skulle kännas betydligt tryggare att ha en större buss med fler sittplatser och bälten.
En större buss kan säkert tas i bruk redan på fredag
Mikko Tikkanen, körmästare vid Borgå Trafik
Både Krista Weckströms man och Marcus Wiitala har varit i kontakt med Borgå trafik.
- De lovade byta ut stadsbussen mot en större buss snarast, säger Wiitala.
Mikko Tikkanen är körmästare vid Borgå trafik. Han har fått ta emot en hel del samtal av oroade föräldrar.
- Många har tagit kontakt. Vi kan inte åsidosätta deras oro.
Enligt Tikkanen har rutten undantagsvis körts med en stadsbuss medan den vanliga bussen har varit på reparation.
- Stadsbussen är inte ändamålsenlig för den här rutten, men vi har bara ett visst antal landsbygdsbussar. En större buss kan säkert tas i bruk redan på fredag, säger Tikkanen.
