Lukt och rivning tvingar daghemsbarn att flytta i Lovisa - det kan bli baracker för Muminhuset i stället
Barngrupperna i den vattenskadade delen av Villekulla daghem i Lovisa måste flytta ut.
En omfattande vattenskada upptäcktes i mitten av januari i den del av daghemmet som kallas Muminhuset.
Hittills har grupperna vistats i den del av huset som inte är skadat samtidigt som rivningsarbetet intill har pågått.
Eftersom inneluften i hela huset är dålig och renoveringen har visat sig bli omfattande behöver grupperna nu få andra lokaler.
Rivning kan bli aktuell
Enligt Lovisa stads lokaltjänster överväger man nu att till och med riva hela huset.
Stadens lokaltjänster anser att huset närmar sig slutet av sin livslängd. Huset är byggt på 1970-talet.
Lokaltjänsterna rekommenderar att staden överväger alternativet att riva huset. Det slutliga beslutet om rivning fattas i förtroendeorganen.
Staden funderar nu tillsammans med småbarnspedagogiken på möjliga alternativ till var grupperna skulle kunna placeras.
Sofia Hoff, chef för småbarnspedagogik, säger att man ännu inte vet hur man ska lösa problemet.
- Lukten från den vattenskadade sidan har nu spridit sig till den sida där barnen vistas och inneluften är helt enkelt inte bra, så det enda rätta är att utrymma hela huset, säger Hoff.
Staden funderar nu på olika alternativ. Det kan bli ett tom lokal någon annanstans i staden eller tillfälliga baracker.
I Muminhuset finns två barngrupper på totalt 20 barn.
Stadens ledningsgrupp ska behandla frågan vid sitt möte på måndag.