Bryts den tio år långa medaljtorkan i herrstafett? Här är Finlands lag
Finlands lag till herrarnas stafett har nu publicerats. Men i vilken ordning de fyra kommer att åka är fortfarande inte klart.
Det var en väntad kvartett till herrarnas stafett som presenterades idag. Laget består av Ristomatti Hakola, Matti Heikkinen, Perttu Hyvärinen och Iivo Niskanen.
Skidförbundet meddelade senare på torsdagskvällen att ordningen är: Ristomatti Hakola på första sträckan, Iivo Niskanen på den andra klassiska sträckan, Matti Heikkinen ut som tredje man och Perttu Hyvärinen som ankare.
– Det blir en mätare på var finländsk herrskidåkning står just nu. Vi är bara så bra som resultatet blir, säger Matti Heikkinen till Yle.
Frågan är om det här laget klarar av att bryta Finlands medaljtorka i herrstafett. Det har gått hela tio år sedan de finländska herrarna knep en VM-medalj i stafett.
I Liberec 2009 åkte Matti Heikkinen, Sami Jauhojärvi, Teemu Kattilakoski och Ville Nousiainen hem ett brons.
I VM på hemmaplan i Lahtis för två år sedan slutade Finland på fjärde plats.
Herrarnas stafett 4 x 10 kilometer startar klockan 14.15 på fredag och sänds direkt i TV2 och på Arenan.