Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Boateng, Hummels och Müller ratade av Löw – kan ha gjort sitt i tyska landslaget: ”Vill ha nya ansikten”

Från 2019
Thomas Müller, Mats Hummels och Jerome Boateng.
Bildtext Thomas Müller, Mats Hummels och Jerome Boateng har gjort sitt i landslaget för stunden.
Bild: imago images / ULMER Pressebildagentur / All Over Press

Det tyska fotbollslandslagets chefstränare Joachim Löw har gjort en rad betydande förändringar i landslagsstommen. Löw meddelade på tisdagen att flera toppnamn har gjort sitt i landslaget för stunden – och får stöd av förbundet.

Det blev VM-guld sommaren 2014. Men nu kan Jerome Boateng, Mats Hummels och Thomas Müller ha gjort sitt i det tyska landslaget.

Det meddelade chefstränaren Joachim Löw på tisdagskvällen.

– 2019 är året då det tyska landslaget får en nystart, säger Löw enligt BBC.

Boateng och Hummels är båda 30 år gamla, medan Müller är 29. Det innebär att backparet skulle vara 31 då nästa EM spelas och 33 då VM i Qatar avgörs sommaren 2022. Müller skulle vara 32 nästa VM.

Tysklands fotbolls-VM i Ryssland slutade i ett fiasko, då de regerande världsmästarna åkte ut redan i gruppspelsfasen. Löw fick behålla sitt jobb, men lovade redan då att ta radikala beslut gällande spelaruppsättningen i landslaget.

Nations League-gruppspelet blev också långt från en framgångshistoria för det tyska landslaget.

– Vi vill ha nya ansikten i laget och jag är övertygad om att det här är ett steg i rätt riktning, förklarar tränaren.

"De unga får utrymmet de behöver"

Ett av de största namnen som ratades från VM-truppen var Leroy Sané. Istället var det flera etablerade landslagsspelare som platsade i truppen.

– Det här kommer att ge våra unga landslagsspelare utrymmet de behöver för att utvecklas. Nu måste de också börja ta ansvar, säger Löw.

Boateng, Hummels och Müller stod enligt BBC senast på plan tillsammans då Tyskland åkte på en 0–3-förlust mot Nederländerna i Nations League i oktober.

Tysklands chefstränare Joachim Löw ser fundersam ut.
Bildtext Joachim Löw.
Bild: All Over Press

Müller hann göra exakt 100 matcher i landslaget och noterades i dessa för 38 mål. Jerome Boateng spelade 76 matcher och Mats Hummels 70.

Müller är den nionde bästa målskytten i det tyska landslaget genom tiderna.

Det tyska fotbollsförbundet meddelade också att de står bakom sin förbundskapten i beslutet.

– Jag välkomnar faktumet att ”Jogi” visar vägen för förändringen i landslaget. Det var en perfekt tidpunkt att fatta beslutet då EM-kvalet snart kör igång, säger förbundschefen Reinhard Grindel.

Tyskland inleder EM-kvalet mot Nederländerna den 24 mars.

Diskussion om artikeln