Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Ladugård brann i Mörskom - elden pyrde upp igen

Från 2019
Uppdaterad 26.03.2019 12:47.
Flera brandmän går igenom rök och något som ser ut som ruinerna av en ladugård.
Bildtext Arkivbild.
Bild: YLE/Johan Nordström

En cirka 700 kvadratmeter stor ladugårdsbyggnad i Mörskom fattade eld tidigt på tisdagsmorgonen. Vid lunchtid pyrde elden upp igen.

Östra Nylands räddningsverk tog emot larmet klockan 02.40.

Klockan 05.20 stod ladugården ännu i lågor och 15 räddningsenheter var på plats.

Enligt jourhavande brandmästare Petri Lyttinen på plats fanns det inga djur i byggnaden, men man räddade en bil och en motorcykel ur lågorna.

Han uppskattade att det kommer ta minst några timmar innan branden är släckt.

Gårdens boningshus ligger cirka 20 meter från ladugården, men vinden har blåst åt motsatt håll så det har inte funnits risk för att elden ska sprida sig dit.

Det är oklart vad som orsakade branden.

Uppdatering klockan 07.18: Enligt jourhavande brandmästare Petri Lyttinen är släckningsarbetena nästan klara. En traktor är på plats för att röja upp i bråtet.

Uppdatering klockan 12:42: Klockan 12.21 fick räddningsverket larm om att det igen brinner i Mörskom. Ladugården har börjat pyra igen och Mörskom FBK är på väg till platsen för att släcka.

Ladugårdens ruiner har jämnats med marken av en traktor, så det finns inte risk för någon större brand eftersom det inte finns så mycket kvar som kan fatta eld.