Valtteri Bottas visade fina takter inför jubileumstävlingen – satte dagens snabbaste tid
Marginalen var inte stor men tillräcklig för att Valtteri Bottas skulle sätta den snabbaste tiden under det andra träningspasset i Shanghai. Bottas besegrade Ferraris Sebastian Vettel med 27 tusendelar.
Det här veckoslutet är det fest i Kina. Formel 1 jubilerar då det 1000:e loppet körs i Shanghai på söndag morgon. Om det verkligen är det 1000:e loppet har gett upphov till en liten debatt men F1 väljer åtminstone att gå på den här linjen.
Festligheterna körde i gång i dag med de två första fria träningarna och som väntat var det Ferrari och Mercedes som dominerade. Sebastian Vettel var snabbast på den första träningen och Valtteri Bottas på den andra.
Vettel rundade banan på 1.33,911 med mediumdäck under det första träningspasset och var två tiondelar snabbare än Lewis Hamilton som körde med den mjuka gummiblandningen.
I det andra träningspasset fick Vettel ge sig mot Valtteri Bottas. VM-ledande Bottas satte dagens snabbaste tid, 1.33,330 med mjuka däck och besegrade Vettel med 27 tusendelar.
– Vi måste kämpa ordentligt. Att ha ett riktmärke som Ferrari hjälper och motiverar oss, säger Mercedes stallchef Toto Wolff.
Charles Leclerc var trea under det första träningspasset men i det andra hade han bara den sjunde bästa tiden. Under det andra passet klagade Leclerc på problem med bilen och han körde inte alls den sista halvtimmen.
– Vi gjorde en ordentlig kontroll av kylningssystemet för att undvika skador. Det är ingen stor sak, kommenterade man från Ferrari.
Kimi Räikkönen stod för en solid insats under det andra träningspasset. Räikkönen hade elfte tid och förlorade med 1,2 sekunder till Bottas.
Under det första träningspasset gick det lite långsammare för Räikkönen som då slutade på femtonde plats. Räikkönen var klart snabbare än stallkamraten Antonio Giovinazzi under båda träningspassen.
Resultat:
FP1:
1. Sebastian Vettel Ferrari 1.33,911
2. Lewis Hamilton Mercedes +0,207
3. Charles Leclerc Ferrari +0,256
4. Max Verstappen Red Bull +0,423
5. Valtteri Bottas Mercedes +0,742
6. Daniel Ricciardo Renault +1,328
7. Pierre Gasly Red Bull +1,517
8. Daniil Kvjat Toro Rosso +1,536
9. Lance Stroll Racing Point +1,555
10. Romain Grosjean Haas +1,596
-------------
15. Kimi Räikkönen Alfa Romeo +1,818
FP2:
1. Valtteri Bottas Mercedes 1.33,330
2. Sebastian Vettel Ferrari +0,027
3. Max Verstappen Red Bull +0,221
4. Lewis Hamilton Mercedes +0,707
5. Nico Hülkenberg Renault +0,766
6. Carlos Sainz McLaren +0,811
7. Charles Leclerc Ferrari +0,828
8. Lando Norris McLaren +0,966
9. Daniel Ricciardo Renault + 1,006
10. Pierre Gasly Red Bull +1,125
---------------
11. Kimi Räikkönen Alfa Romeo +1,221