Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Real Madrid har inlett sitt svindlande sommarshoppande – köper Eintracht Frankfurts unga stjärna för 60 miljoner euro

Från 2019
Uppdaterad 04.05.2019 15:15.
Luka Jovic har spelat i Eintracht Frankfurt sedan sommaren 2017.
Bildtext Luka Jovic har spelat i Eintracht Frankfurt sedan sommaren 2017.
Bild: Ronald Wittek / EPA

Den serbiska anfallaren Luka Jovic har öst in mål för Eintracht Frankfurt. Nästa säsong spelar 21-åringen för Real Madrid som planerar sätta sprätt på 540 miljoner euro i sommar, skriver spanska AS.

Under den här säsongen har Jovic gjort 26 mål på 44 matcher för den tyska klubben.

Real Madrid betalar 60 miljoner euro för Jovic. 48 miljoner går till Eintracht Frankfurt och 12 till anfallarens tidigare klubb Benfica.

Enligt tidningen AS planerar Real Madrid att låta Jovic spela på topp tillsammans med Karim Benzema. Tränaren Zinedine Zidane har inte varit nöjd över Marianos prestationer och vill ha fler alternativ i anfallet.

Tung shoppinglista för 540 miljoner euro

Real Madrid har haft en dålig säsong och planerar att sätta sprätt på en massa pengar under sommarens transferfönster. Enligt AS har klubben 540 miljoner euro till sitt förfogande för spelarköp.

Så mycket pengar har Real inte spenderat på de fem senaste åren tillsammans. Under den tiden har den spanska klubben skaffat 23 spelare för en summa på 532 miljoner euro.

Förutom de redan köpta Jovic och FC Portomittbacken Eder Militao lär Real vara sugen på att skaffa Paul Pogba från Manchester United, Eden Hazard från Chelsea, Christian Eriksen från Tottenham och unga den unga mittfältaren Tanguy Ndombele från Lyon.

Enligt AS är det sannolikt att Madridklubben kommer att lösgöra en del pengar med försäljningar av Gareth Bale, James Rodriguez och Mateo Kovacic – samt genom att anteckna ett nytt lukrativt sponsoravtal med Adidas.

Diskussion om artikeln