Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Norska förhandlingar ska lösa krisen i Venezuela

Från 2019
En demonstrant håller Venezuelas flagga framför en rad kravallpoliser
Bild: AFP / Lehtikuva

Norge står värd för ett försök att lösa den djupa politiska krisen i Venezuela.

Förhandlingarna förs mellan representanter för president Nicolás Maduro och oppositionsledaren Juan Guaidó. Även det norska utrikesministeriet deltar i samtalen.

Venezuela har befunnit sig i politiskt kaos sedan oppositionsledaren Guaidó utlyste sig till landets övergångspresident. President Maduro har vägrat ge efter för oppositionens krav att avgå.

Förhandlingarna är ett tecken på att både oppositionen och regeringen accepterat att de inte kan segra i maktkampen.

Maktkampen har varit i ett dödläge efter Guaidós försök att ta makten genom ett uppror den 30 april, som misslyckades.

Venezuelas president Nicolas Maduro talar till soldater.
Bild: EPA-EFE

Guaidó uppgav då att militären inte längre stöder Maduro, men det militära stödet för kuppförsöket uteblev. Sedan dess har landets militära ledning uttalat sitt stöd för Maduro.

Norsk inbjudan

Uppgifterna om förhandlingarna bekräftas av anonyma oppositionskällor i Venezuela. Det norska rundradiobolaget NRK rapporterar att norska myndighetskällor bekräftar uppgifterna.

Enligt nyhetsbyrån AP kom inbjudan till förhandlingarna från en ”norsk grupp”. Parterna har inte mötts utan samtalen förs genom norska medlare, uppger en källa.

I regeringens förhandlingsdelegation ingår bland annat kommunikationsminister Jorge Rodríguez. Oppositionen har bland annat skickat kongressledamoten Stalin Gonzalez.

Maduro har inte direkt kommenterat samtalen, men i ett tv-tal sade han att Rodríguez befinner sig på en mycket viktig resa utanför Venezuela.

Långt från varandra

Parterna står i dag fortfarande i alla fall på ytan långt från varandra. Oppositionen håller fast vid att omvalet av Maduro i fjol var lagstridigt och att han därför måste avgå omedelbart.

Maduro kallar i sin tur oppositionen för amerikanska marionetter som försöker störta Venezuelas legitima styre.

Venezuela befinner sig i en djup ekonomisk kris med hyperinflation och stor brist på bland annat mat och läkemedel.

Källor: AP, Reuters, NRK

Diskussion om artikeln