Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Ingå får en ny containerrestaurang som flyttas bort till vintern

Från 2019
Olut tuoppi pöydällä, tuopin vieressä aurinkolasit.
Bildtext Restaurangen är endast öppen under sommarmånaderna.
Bild: Drew Beamer / Unsplash

En ny flyttbar restaurang planeras till Ingå centrum på den så kallade jordpiren vid Ingå småbåtshamn. Meningen är att den öppnar till Ingådagen den 29 juni.

Restaurangen ska finnas i en container som byggs om så att den passar in i omgivningen och är lämplig för ändamålet.

Den är dimensionerad för 25 till 30 personer och blir närmare 15 kvadratmeter stor. En uteserveringen på 51 kvadratmeter ska också byggas.

Hyr i fem år

Aktörerna bakom restaurangen har ansökt om att få hyra ett 100 kvadratmeter stort område på jordpiren i fem års tid. Ingå kommunstyrelse godkände ansökan på sitt möte 13.5.

På området ska också byggas olika sanitära lokaler som hör till restaurangverksamheten.

Containern hämtas till jordpiren under våren och förs till vinterförvar när sommarsäsongen är över.

Aktörerna bakom restaurangen säger att Ingå behöver något nytt för att fortsätta vara ungdomlig och lockande. De riktar sig främst till unga, sommargäster och lokala Ingåbor.

Diskussion om artikeln