Finland jagar VM-guldet – bekanta kedjeformationer mot Kanada
Förbundskaptenen Jukka Jalonen lever efter devisen att inte ändra på ett vinnande lag. Därmed är det samma spelare som får förtroende i de olika kedjorna i kvällens VM-final mot Kanada.
Efter två fantastiska slutspelsmatcher är Lejonen nu framme i VM-final. För motståndet står Kanada som Finland besegrade i VM-premiären för drygt två veckor sedan.
I de senaste matcherna har förbundskaptenen Jukka Jalonen hittat de kedjeformationer som han litar på och inget förändras till finalen.
Det betyder också att Kevin Lankinen vaktar målet i VM-finalen medan Jussi Olkinuora är reserv.
Finland och Kanada har mötts i tre VM-finaler tidigare och samtliga (1994, 2007 och 2016) har slutat med guldjubel för Lönnlöven.
Kanske blir det ändring på det i kväll.
VM-finalen mellan Finland och Kanada börjar klockan 21.15. Yle Sporten följer med finalen i en chatt som öppnar en halvtimme innan nedsläpp.
Finlands femmor:
Målvakt:
30 Kevin Lankinen (45 Jussi Olkinuora)
1.
25 Toni Rajala - 21 Juhani Tyrväinen - 20 Niko Ojamäki
4 Mikko Lehtonen - 55 Atte Ohtamaa
2.
82 Harri Pesonen - 65 Sakari Manninen - 24 Kaapo Kakko
40 Petteri Lindbohm - 28 Henri Jokiharju
3.
19 Veli-Matti Savinainen - 76 Jere Sallinen - 71 Kristian Kuusela
70 Niko Mikkola - 7 Oliwer Kaski
4.
41 Joel Kiviranta - 91 Juho Lammikko - 12 Marko Anttila
50 Miika Koivisto - 58 Jani Hakanpää