Polisen om den kraftiga explosionen i Linköping: Tyder på att det var en sprängladdning
Centrala Linköping skakades av en kraftig explosion på fredagsmorgonen. Två byggnader fick omfattande skador.
Tre personer fördes till sjukhus med ambulans efter explosionen och tre tog sig till sjukhus själva. Ett tjugotal fick hjälp på platsen av ambulanspersonal. Två personer vårdas fortfarande på sjukhus.
Enligt uppgifter till Aftonbladet hade explosionen kopplingar till ett mc-gäng.
Polisen har inte bekräftat Aftonbladets uppgift. Enligt polisen har det flutit in en rad tips.
Polisen utgår ifrån att någon hade placerat en sprängladdning vid husen.
Under en presskonferens i dag på eftermiddagen sade polisen att explosionen inte betraktas som ett terrordåd.
Omfattande skador på byggnader
Universitetssjukhuset i Linköping gick efter explosionen upp i katastrofläge, vilket är den högsta beredskapsnivån. Senare sänktes beredskapsnivån med ett steg.
Orsaken till den höjda beredskapen var att skadorna på byggnaderna var så omfattande att sjukhuset befarade ett stort antal svårt skadade, uppgav Kim Berg medicinskt ansvarig vid sjukhuset.
Ögonvittnen berättar boende hjälpte ut skadade ur husen.
– Jag har sett folk som har blod över hela sig, och jag vet inte hur de mår eller hur omfattande det är. Egentligen skulle jag varit hemma nu, och det är det som skrämmer mig mest, säger Evelina Silverstig till P4 Östergötland.
Två flerfamiljshus fick fönstren och balkongerna bortblåsta av explosionen.
En som bor i huset är Pontus Johansson. Han säger att han känner sig skakad av det som skett.

Fortfarande oklart vad som exploderade
Polisen vet ännu inte vad det var som orsakade explosionen, men misstänker brott.
– Vi har inlett en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse, det finns just nu ingen misstänkt, säger Björn Öberg, presstalesperson för Polisen.
Polisen visste inte på eftermiddagen vad det var som exploderat och exakt var explosionen inträffat.
Öberg sade att det inte finns uppgifter som tyder på att det finns risk för ytterligare explosioner.
Ett ögonvittne uppger för Corren.se att det var fråga om flera explosioner som kom tätt inpå varandra. Uppgiften har inte bekräftats av myndigheterna.
Säkerhetspolisen Säpos presstjänst uppger till DN att händelsen är ett polisärende och att Säpo inte är inkopplat i fallet.
DN rapporterar att explosionen var så kraftig att den hördes på 15 kilometers avstånd.
Källor: Polisen, SR, Aftonbladet, Expressen, SVT, DN