Ensto utökar verksamheten i Borgå - men säger upp över 30 personer i staden
Ensto-koncernen har avslutat samarbetsförhandlingarna. Ingen på produktionssidan behöver gå och när belysningsfabriken i Lojo flyttar till Borgå kan det innebära fler jobb.
Ensto, tillverkare av elsystem, säger upp 65 arbetsplatser, förnyar verksamhetsmodellen och organisationen. Enligt tidningen Uusimaa säger Ensto upp över 30 personer i Borgå.
Uppsägningarna gäller koncernens samtliga enheter och verksamheter i Finland. De förverkligas under 2019 fram till medlet av december.
En märkbar åtgärd är att Ensto upphör med belysningstillverkningen i Lojo. När anläggningen stängs flyttar en del av personalen till Borgå och Paide i Estland.
Ingen på verkstadsgolvet behöver gå
Det här innebär att ingen sägs upp på produktionssidan i Borgå. Däremot är det aktuellt med uppsägningar bland kontorsanställda. Exakt hur många är fortfarande oklart.
- Uppsägningarna gäller inte fabrikspersonalen i Borgå. Det är till och med möjligt att antalet anställda ökar. Några kanske går frivilligt i pension eller bli arbetslösa, uppger arbetstagarnas förtroendeman Jouni Ruponen till tidningen Uusimaa.
Sammanlagt 400 personer arbetar inom koncernen i Finland, varav dryga 300 i Borgå och omkring 60 personer i Lojo.
Samarbetsförhandlingarna inleddes den 26.4 och avslutades 7.6 2019.
Artikeln uppdaterad 11.6.2016 kl. 5:17. Rubriken ändrades och uppgifter om antalet uppsagda i Borgå lades till.