Buss rasade ner i ravin i Indien - minst 44 personer omkom
Minst 44 personer omkom i en bussolycka i det bergiga området Himachal Pradesh i norra Indien i går. Därtill skadades minst 28 personer, många av dem allvarligt.
Busschauffören ska ha mist kontrollen över fordonet och kört ut i en tvär kurva, och sedan rullat ner för bergssluttningen och slutligen landat 150 meter nedanför i en djup bergsravin.
Det fanns fler personer än tillåtet ombord på bussen och en del passagerare satt uppe på busstaket. Enligt myndigheterna var många av offren barn och kvinnor på väg hem från skolan eller jobbet.
Många av offren avled på väg till det närmaste sjukhuset eller strax efter att de kommit fram, uppger lokala myndigheter.
Trafikolyckor är vanliga i det bergiga området. Senast i april omkom 15 personer när en buss körde ner i en ravin.
Källa: AFP