Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Borgå stad inför frivillig parkeringsavgift på Svinö – intäkterna går till att bevara naturen

Från 2019
En bil kör förbi på vägen bakom den nya frivilliga parkeringsautomaten på Svinö.
Bildtext På Svinö kan man nu betala en frivillig parkeringsavgift för att understöda naturen.
Bild: Yle/Victoria Riikonen

En parkeringsautomat har kommit till Svinö, men man riskerar inte en felparkeringsavgift ifall man inte betalar. Det handlar om en frivillig parkeringsavgift där intäkterna går till bevarandet av Svinös säregna natur.

När man kör in på Svinö och stannar vid början på rutten till fågeltornet finns det numera en parkeringsautomat. Där kan man betala en frivillig parkeringsavgift eller använda sig av en parkeringsapp för att betala en slant.

Borgå stad har tillsammans med företag inom parkeringsbranschen påbörjat ett projekt med frivillig parkeringsavgift på Svinö.

Intäkterna går oavkortat till Borgå stad som sedan ser till att pengarna används för att bevara naturen på ön.

Idén med projektet är att man lätt ska kunna donera en liten summa pengar för att området och naturstigarna där ska kunna underhållas även i framtiden.

Svinös natur- och friluftsområden är en del av Borgås nationella stadspark. Skogarna på södra och östra sidan av Svinö har fredats som naturskyddsområde.

Diskussion om artikeln