Kalle Rovanperä uppges bli WRC-förare för Toyota nästa säsong – pappan dementerar: "För tidigt att ens fundera på saken"
Brittiska Motorsport News uppger att supertalangen Kalle Rovanperä nästa säsong ska köra Toyota – i WRC-klassen. Pappan Harri Rovanperä säger sig inte veta om något sådant.
Kalle Rovanperä har haft en lysande säsong i WRC2-klassen. Den 18-åriga Skodaföraren leder förarmästerskapet med 13 poängs marginal till tvåan Mads Östberg. Rovanperä har vunnit de tre senaste tävlingarna.
Enligt brittiska Motorsport News blir den pågående säsongen Rovanperäs sista i WRC2-klassen. Finländaren ska enligt uppgifterna redan ha undertecknat ett avtal med Toyotas WRC-stall.
"Kontraktsförhandlingar inte aktuella ännu"
Rovanperäs pappa Harri Rovanperä, före detta rallyförare, säger till Yle att uppgifterna inte stämmer.
– Uppgifterna är bara deras spekulationer. Det finns ingen information angående det ämnet. Uppgifterna stämmer inte, säger Rovanperä.
Harri Rovanperä tycker att dessa ärenden behandlas i ett senare skede av säsongen.
– I något skede är det säkert dags att ta sig en funderare, men kontraktsförhandlingar är säkert höstens ärenden och de tänker man på först då. Nu är det för tidigt att ens fundera på saken.
Ilta-Sanomat har talat med Toyotas stallchef Tommi Mäkinen, som säger att ryktet inte stämmer.
– För tillfället är Ott Tänak den enda som vi har förhandlat med. Han vill ha sitt kontrakt klart lite tidigare.
Säsongens nästa VM-rally körs i Jyväskylä, mellan den första och fjärde augusti.