Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Så här bekämpar du mördarsnigeln!

Från 2019
Så gör du dig av med mördarsnigeln - Spela upp på Arenan

Den spanska skogssnigeln, mera känd som mördarsnigeln, är en trädgårdsplåga som hotar både naturens mångfald och plantorna på din bakgård. Miljöinspektör Jouni Stordell visar hur du tar kål på den.

Mördarsnigeln har fått sitt kallelsenamn på grund av sin kannibalism, det vill säga att den äter andra sniglar. I trädgårdslandet käkar den upp grönsaker och andra växter och skadar växtligheten.

Mördarsnigeln listas i den nationella förteckningen över invasiva främmande arter i Finland och i Europa eftersom den utgör ett hot mot den biologiska mångfalden.

Spansk skogssnigel i trädgården på bruksvägen i Billnäs.
Bildtext Mördarsnigeln är rödbrun i färgen och upp till 12 centimeter lång.
Bild: YLE / Linus Westerlund

– Man kan bekämpa dem direkt i landet, till exempel med hjälp av kalk, säger Jouni Stordell, miljöinspektör i Raseborg.

Stordell använder en plasthandske när han tar i snigeln och lyfter den in i en hink. Snigeln avsöndrar rikligt med slem och är obehaglig att röra vid med händerna.

Spansk skogssnigel eller "mördarsnigel" i en hink.
Bildtext Sniglarna samlas i en röd hink, därav den dramatiska färgen.
Bild: YLE / Linus Westerlund

Den trivs på fuktiga ställen och det finns flest av dem på morgonen innan temperaturen stiger. Just i dag har Stordell plockat ett tjugotal.

– Men om det regnar så har jag genast hundra sniglar i hinken, säger Stordell.

Så här gör du dig av med den

Det finns olika sätt att bekämpa mördarsnigeln. Det finns speciella bekämpningsmedel mot sniglar, men du kan också använda aska från vedspisen. En annan metod är att dränka dem i saltvatten.

Lägg dem sedan i en soppåse och knyt fast den ordentligt innan du kastar den i blandavfallet.

En plåga i hela Norden

Mördarsniglarna är redan allmänt förekommande i hela Norden, speciellt i Sverige är läget redan hopplöst menar Stordell. I Finland finns de i södra Finland och ända upp till Lahtis. I Billnäs dök de upp för ungefär tio år sedan.

Mördarsniglarna kommer till Finland via transporten av utländska plantor. När de väl får fotfäste sprider de sig effektivt, eftersom de inte ens behöver en partner för att föröka sig.

Jouni Stordell är pensionerad miljöinspektör vid Raseborgs stad.
Bildtext Jouni Stordell kämpar både mot jättelokor, jättebalsamin och mördarsniglar.
Bild: YLE / Linus Westerlund

Stordell har fört en ihärdig kamp mot mördarsnigeln i Billnäs i flera år men beståndet har inte minskat nämnvärt.

– Jag anser att det är en förlorad kamp, precis som med lupinerna.

Så här bekämpar du mördarsnigeln

8:17