Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Lågvatten längs den österbottniska kusten – sommarstugeägare har svårt att ta i land

Från 2019
Uppdaterad 01.08.2019 06:45.
Mjölvacka i Jakobstad.
Bild: Yle/Mikaela Löv

Den hårda nordliga vinden har fått havet att dra sig tillbaka. I Jakobstad är vattenståndet 45 centimeter lägre än normalt och det är svårt att ta i land vid bryggorna.

Den starka, nordliga vinden har fört ut vattenmassorna från kusten och stränderna ligger blottlagda. I Jakobstad är vattenståndet 45 centimeter lägre än normalt, i Vasa och Kaskö är siffran 30 centimeter.

Brygga på Engmansgrundet i Jakobstad.
Bildtext Brygga på Engmansgrundet i Jakobstad.
Bild: Privat: Pialina Ainasoja

Omöjligt att förtöja

Stugägaren Pialina Ainasoja säger att hon sällan sett så här lågt vatten. Det var svårt att ta i land med båten vid stugan på ön Engmansgrundet, mellan Gamla hamn och Alholmen.

- Det gick precis att ta sig i land med fören mot bryggändan. Det är ju ganska hård vind också, men vassen skyddade lite, säger Ainasoja.

Att förtöja båten som vanligt vid bryggan är otänkbart.

- Om jag skulle ha stannat på stugan hade jag behövt ett ankare. Längs med bryggan, där vi brukar förtöja finns inget vatten.

Badstrand i Fäboda.
Bildtext Badstrand i Fäboda.
Bild: Yle/Mikaela Löv

Sandbankar och badstränder blottade

Sandbankarna mellan Mjölvacka och Tallmo ute i Fäboda är torrlagda så att man kan gå hundratals meter torrskodd. Också på simstranden i Fäboda får man gå långt ut för att ens doppa tårna. På Kittholmen i är badstranden fylld med en brun matta av sjögräs och tång.

Badstranden i Gamla hamn.
Bildtext Badstrand i Kittholmen i Jakobstad.
Bild: Yle/Mikaela Löv

Enligt väderprognoserna väntas den nordliga vinden ligga i hela veckan och med den också lågvattnet.

Diskussion om artikeln