Ryska Rosatom: Fem arbetstagare dog i torsdagens explosion då isotopdrivet bränsle testades
Den ryska atomenergimyndigheten Rosatom har gett ut information om den dödliga explosion som inträffade på en rysk militärbas i närheten av Arkhangelsk i norra Ryssland tidigare i veckan.
Explosionen skedde i torsdags i samband med testandet av ett isotopdrivet raketbränsle. Efter testet fattade bränslet eld, uppger Rosatom.
Fem personer omkom och tre skadades vid explosionen. Den ryska militären har tidigare talat om två dödsoffer.
Enligt Rosatom inträffade explosionen på en plattform i havet. Flera människor hade slungats i vattnet.
Strålningsnivåerna i området steg kraftigt kort efter explosionen för att sedan sjunka igen, rapporterade lokala myndigheter.
Ryssland har inte gett någon officiell förklaring på de förhöjda strålningsnivåerna i området efter explosionen.
Rysslands president Vladimir Putin uppgav i fjol att Ryssland utvecklat en atomdriven Burevestnik-kryssningsmissil med i princip obegränsad räckvidd.
Efter explosionen uppges invånare i området ha försett sig med jod i tablettform i syfte att förhindra kroppen att uppta eventuellt radioaktivt jod.