Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Franskt fartyg räddade 81 migranter utanför Libyens kust

Från 2019
Uppdaterad 12.08.2019 06:12.
En av räddningspersonalen från fartyget Ocean Viking står på kanten av en gummibåt och förbereder sig för att rädda migranter som sitter på en annan gummibåt ute på havet.
Bildtext Fartyget Ocean Viking utförde sin första räddningsoperation i Medelhavet den 9 augusti.
Bild: AFP / Lehtikuva

Franska räddningsorganisationerna SOS Mediterraneans och Läkare utan gränsers fartyg räddade 81 migranter utanför Libyens kust på söndagen.

De fördes till norska fartyget Ocean Viking, där 130 andra migranter redan befinner sig, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Migranterna bestod för mestadels av sudanesiska män. De räddades från en gummibåt utanför Libyens kust.

En representant för SOS Mediterranean uppskattar att väderförhållandena nu är relativt goda, vilket sannolikt betyder att fler migranter kommer att bege sig ut på havet.

Dessutom kan muslimernas högtid eid al-adha, som pågår i tre dagar och började på söndagen, leda till att myndigheterna inte patrullerar på stränderna lika aktivt som normalt.

Det spanska välgörenhetsorganisationen Proactivas räddningsfartyg Open Arms verkar i samma område. 160 migranter väntar ombord på fartyget.

121 av dem har varit på fartyget i tio dagar i väntan på att EU-länder ska ta emot dem.

Källa: AFP

Diskussion om artikeln