Kvinna åtalas för dråp i Laihela - männen som varit misstänkta går fria
Häradsåklagaren har väckt åtal för det misstänkta brott mot liv som inträffade i Laihela 2018. En kvinna född år 1971 åtalas för dråp.
Kvinnan har bestridit att hon gjort sig skyldig till brott i ärendet. Hon är för närvarande häktad.
Det var i juli 2018 som en 60-årig kvinna hittades död i sitt hem i Laihela.
I ärendet har även två män varit misstänkta. För deras del har åklagaren gjort beslut om åtalseftergift. Det innebär att männen går fria.
Triangeldrama och svartsjuka
Polisen har i sin förundersökning slagit fast att motivet till dråpet är svartsjuka. Det handlar om ett triangeldrama mellan offret, hennes make och den 47-åriga kvinnan.
Maken fann sin fru död i hemmet på natten och ringde polisen. Ett fönster och fönstret i ytterdörren var trasiga och maken misstänkte att det handlade om ett inbrott.
Offrets kropp hade inga synliga tecken på våld men dödsorsaken har senare blivit klarlagd. Det här har polisen valt att inte gå ut med information om.
Behandlingen av ärendet ska enligt planerna inledas 2.9.2019.