Lovisa historiska hus inspirerar också unga: "Vi har redan kommit överens om att vi ska försöka öppna upp vårt eget hus nästa år"
Lovisa historiska hus första dag bjöd på vackert väder och ett vimmel av nyfikna besökare från både när och fjärran.
Jag träffar Sofie Roschier på en lummig innergård där hon står och dricker saft med sina barn. Hon berättar att det är första gången hon deltar trots att hon länge varit intresserad av evenemanget.
- Trots att vi har sommarstuga i närheten har det aldrig blivit av, så nu tänkte jag att i år måste jag nog komma, berättar Roschier.
Roschier säger också att hon tycker om tillställningen och tycker att det är fint att folk ställer upp och visar upp sina hem.
- Hela staden är härlig och här finns en massa att se, också då det inte är Lovisa historiska hus, säger hon.
“Överstens hus” lockar
Ida Arnold-Larsen har vuxit upp i Lovisa men bor nu på annat håll. Det är andra gången hon deltar i evenemanget och i år gör hon det tillsammans med sin mamma och sina barn.
- Jag tycker det är intressant att se hur folk renoverat eftersom man kan få egna idéer, säger hon.
Då jag frågar henne om det finns något som hon ser extra mycket fram emot i år så ropar mamman i bakgrunden “Överstens hus!” och Arnold-Larsen håller med.
- Det är ett stort hus nere vid stranden som jag alltid funderat på då det stått tomt så länge. Så nu ska det bli intressant att se då det är någon som renoverar det.
En dröm går i uppfyllelse
Då jag gått omkring en stund fastnar min blick på ett hus som verkar heta “Vackerbacka”.
Jag går in på husets innergård och där träffar jag Göta Nordström. Då jag pratat med henne en stund visar det sig att det inte är en slump att hon valt att komma just hit.
- Jag har alltid drömt om att få se Vackerbacka!
Hon berättar att husets ägare varit hennes handarbetslärare i Valkom och att hon sedan dess drömt om att få se hennes hus också inifrån.
- Och nu blev det äntligen av, säger hon nöjt.
Inspiration inför renovering
Anton och Nellie Weckman är också ute och ser på de historiska husen i solskenet. De har redan tittat in i några hus men ska ännu se många fler.
- Vi har just köpt ett hus här i gamlastan i Lovisa så vi är nog mest här för att få inspiration och idéer, berättar Nellie glatt.
De berättar också att de snart ska börja renovera och att de hoppas att det mesta skulle vara klart om ett år.
- Vi har redan kommit överens om att vi ska försöka öppna upp vårt eget hus nästa år om vi bara får vara med, säger Anton.
- Ifall huset är färdigt då. Annars hoppas vi på att få delta om två år, fyller Nellie i.