Hoppa till huvudinnehåll

Barn

Buu-klubben
Yle Watt

Fåret Bärtil tolkas till teckenspråk: "Vi vill visa att man kan berätta historier på teckenspråk"

Från 2019
Isa Gris och Bärtil leker vargflickan och älgen.
Bildtext Isa Gris och Bärtil leker vargflickan och älgen. Fantasi och nyfikenhet är centrala teman i barnprogrammet.
Bild: Yle Kuvapalvelu (Jyrki Valkama)

Vårt allas favoritfår Bärtil tolkas till teckenspråk i serien Bärtil på teckenspråk som publiceras i september.

Det här är första gången som Svenska Yle producerar en dramaserie som tolkas till teckenspråk.

Serien går under namnet Bärtil på teckenspråk och kan ses på Arenan från och med måndagen den 9 september.

Samma serie har tidigare publicerats under namnet Hitta på med Bärtil, men då utan tolkning till teckenspråk.

Vill främja historieberättande på teckenspråk

Tolkningen görs av teckenaktörerna Annika Aalto, Janne Kankkonen och Eva Mäkinen.

De integreras i ena hörnet av rutan och tolkar allt som Bärtil och hans vänner säger.

- Man märker verkligen att de är aktörer, det har varit så roligt att se hur de verkligen lever sig in i historien, berättar Monica Vikström-Jokela som är redaktör för Bärtil på teckenspråk.

Varför behövs barnprogram på teckenspråk? - Spela upp på Arenan

En orsak till att Svenska Yle översätter Bärtil till teckenspråk är att man vill inspirera till berättande på teckenspråk.

- Teckenspråksteamet har jobbat mycket med manuset och till och med hittat på nya tecken. Vi vill inspirera barnens fantasi på teckenspråk och visa att man kan berätta historier på språket, förklarar Vikström-Jokela.

Fungerar över språkgränsen

Bärtil på teckenspråk riktar sig i första hand till den svenskspråkiga publiken, men Vikström-Jokela hoppas att också finskspråkiga familjer ska hitta den.

- Vi hoppas nå en ny publik. Skillnaden mellan det svenska och det finska teckenspråket är inte så stora, därför kan också de finskspråkiga familjerna ha glädje av programmet, säger hon.

Produktionen gav mersmak

Vikström-Jokela berättar att det var en mycket givande process att producera Bärtil på teckenspråk.

Finns det då en möjlighet att vi får se fler produktioner på teckenspråk?

- Det här gav nog mersmak, såväl Finlands dövas förbund som vi var jättetaggade. Alla som har varit med och arbetat med det här vill gärna fortsätta, säger hon.

Ett kärt får i många år

Barnprogrammet Bärtil handlar om honom själv och hans vänner Isa Gris och igelkotten Rune Berg. Den här trion får ofta roliga idéer och lär sig både det ena och det andra genom sina lekar.

Fåret Bärtil spelas av Joachim Thibblin. Serien fick sin start 2003 och har tack vare Bärtils nyfikenhet och fantasi fått många trogna följare.

Du kan också se Bärtils tidigare äventyr på Arenan.

Mer om ämnet på Yle Arenan

Diskussion om artikeln