Strömsö konstaterar att bygga är en sommarsport – många deltog i "Mitt sommarbygge" – här är alla bilder
Det strömmade in bilder till Strömsö under sommaren på stora och små byggprojekt, allt från hundkoja och blomställning till terrasser och husbyggen.
Nästan hundra sommarbyggare deltog i Strömsös "Mitt sommarbygge" som drog igång i juni. Nu har vi samlat bilderna i ett fotogalleri som du ser längre ner i artikeln.
Inget är så roligt som att se vad andra har byggt
Jim
Sagt och gjort! Under två dagar sent i augusti åker Jim och Elin på utflykt i Österbotten, från Karleby i norr till Närpes i söder, för att titta på sommarbyggen.
Dag 1: Jakobstad - Kronoby - Såka
Åsa Björk visar upp familjens lekstuga på gården i Såka. Efter att barnen slutat leka i den gjorde hon om den till ett vilorum åt sig själv. Nu har barnen börjat gilla sin gamla lekstuga igen.
Ove Sjölind har byggt ett utomhusbad som kan värmas med både solenergi och gas. Elin provbadar och finner det gott.
Roy Pettersen, som kommer från en stenhuggarsläkt i Alta i Norge byggde ett grillhus av skiffer i Jakobstad och det är där resan börjar.

Dag 2: Toby - Närpes - Bobäck
Den andra utflyktsdagen börjar i Toby hos Peter Rönn. Han hade tröttnat på att förvara sin ved under presenningar så han byggde ett vedlider av lastpallar.
Enlunds i Närpes bjuder på kaffe i sitt nya lusthus och Strömsös egen fotograf Esa Saari visar upp en röd rymdraket han byggt åt sitt barnbarn Viljo.

Bland alla som skickade in bilder till "Mitt sommarbygge" har vi lottat ut strömsökassar.
Vinnarna är:
Hilkka Kortelainen, Puumala
Clas-Eirik och Martin Stotte, Nedervetil
Lars Weckström, Borgå
Siv Enqvist, Lappträsk
Harri Mäkitalo, Riihimäki