Stora delar av instabilt fjällparti i Norge har rasat
Stora delar av det instabila fjällpartiet Veslemannen har rasat, rapporterar norska medier.
- Det ser ut som ett stort svart hål däruppe, säger geologen Lars Harald Blikra vid den norska vatten- och energimyndigheten NVE till NRK. Han säger att omfattningen av raset klarnar när det blir ljust.
Enligt Blikra har en 50 meter hög kolonn fallit varpå stora delar av Veslemannen har kollapsat. Kolonnen som kallades Spiret hade en stabiliserande funktion på fjällmassorna.
Geologen Einer Anda säger till Dagbladet att det handlar om det största raset vid fjället Mannen sedan övervakningen av fjället körde i gång för fem år sedan.
Flera stenras har inträffat under dagens lopp vid Mannen som Veslemannen är en del av. Det stora raset inträffade klockan 21 i kväll lokal tid.
Geologer har sedan 2014 följt läget vid Mannen i kommunen Rauma.
I oktober 2014 varnade geologer det skulle bli ett ras inom loppet av några timmar, men ingenting hände då.
Sedan dess har risken för ras flera gången bedömts vara extrem hög. Varje gång har de som bor i farozonen evakuerats.
Källor: NRK, Dagbladet, VG