Flera dödade i knivattack i huvudpolisstationen i Paris
Minst fyra personer har dödats och flera skadats i en knivattack inne i huvudpolisstationen i Paris, rapporterar franska medier.
Gärningsmannen sköts till döds av polisen.
Enligt obekräftade uppgifter arbetade gärningsmannen som administratör vid polisstationen.
Attacken inträffade i en del av polisstationen som inte är öppen för allmänheten.
Ett ögonvittne uppger för nyhetsbyrån AFP att det rådde kaos i byggnaden under attacken.
‒ Folk sprang åt alla håll, jag hörde skrik överallt. Jag hörde ett skott. Jag antog att det kom från inne i byggnaden. Kort efter det såg jag gråtande poliser. De var i panik, sade tolken Emery Siamandi till AFP.
Gärningsmannen motiv är tills vidare okänt. Paris åklagare befinner sig platsen, men polisens terrorismutredare har inte kopplats in i det här skedet.
Paris borgmästare Anne Hidalgo bekräftar att flera personer dödades i attacken.
Polisen spärrade av området kring huvudpolisstationen och stängde metrostationen Cité efter attacken.
Frankrikes inrikesminister Christophe Castaner har skjutit upp ett planerat besök i Turkiet på grund av attacken.
Huvudpolisstationen ligger över gatan från katedralen Notre Dame och i närheten av flera andra kända turistmål.
Källor: Reuters, AFP
Uppdaterad och kompletterad 16.30 den 3 oktober